Szef MSWiA: Żołnierze Pierwszej Armii mieli w sercu miłość do ojczyzny. Ich dowódcy zaprzedali dusze Sowietom

| Aktualizacja:

Polskość wyznaczana przez biało-czerwoną to wybór, to stan ducha; polskość oznacza solidarność, wolność, wielkość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z harcerzami, kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej w Szczecinie. "Ta biało-czerwona, której święto tutaj obchodzimy, była w sercach tych, którzy walczyli pod Tobrukiem, na Monte Cassino, ale towarzyszyła również tym prostym żołnierzom, którzy nie zdążyli do armii gen. Andersa i przyszli tutaj z Pierwszą Armią Wojska Polskiego" - stwierdził z kolei szef MSWiA

wróć do artykułu
  • ~H.Buczak
    (2019-05-02 13:13)
    Mam prawo pisac w imieniu mego ojca sybiraka i zolnierza I Dywizji im T.Kosciuszki,a takze krewnych ,ktorzy dostali sie Do A.Wl.Andersa oraz czlonka rodziny ,ktory walczyl w Bitwie o Anglie.Prosze nie ublizac polskim dowodcom oni nie mieli innego wyjscia,Gen.Z.Berling ,gen.K.Rokossowski byli dobrymi oficerami,ten ostatni przed II woj.sw.byl wieziony przez aparat Stalina ,byl torturowany i pomawiany o wspolprace z polskim wywiadem wojskowym,tylko wybuch wojny go uratowal.Gen.K.Rokosswski kierowal bitwa pod Kurskiem tam byla bitwa o swiat,on z gen.N.Watutinem,bitwe wygrali rosjanie.Moj ojcidc zwiadowca mial okazje byc w czasie walk w obstawie sztabu,gen Z.Rokossowski jak szlo nasze natarcie okropnie przezywal smierc swoich zolnierzy.Gen.Z.Berling za poslanie pomocy kosciuszkowcow powstaniu Warszawskiemu,za zlamaniu procedur wyladowal z oficerami na Lubiance.Moj ojciec byl fizycznie przy zawieszeniu polskiej fagi nad Berlinem.Musial po raz drugi uchodzic z ojczyzny w 1981 roku.Po odzyskaniu rzekomej suwerennosci powiedzial to juz koniec,pozostal na zawsze w ziemi australijskiej.Na froncie zdobyl wszystkie najwyzsze odznaczenia polskie i sowieckie,po wojnie najwiecej mu szkodzili rodacy ,komunisci.Mimo tego zawsze byl soba takim jakim byl w marszu na pierwszej defiladzie zwyciestwa w Berlinie,wygral wojne i przegral zycie.
  • ~Pacjent PiSowskej Kliniki
    (2019-05-02 13:13)
    ach ! jak latwo jest oceniac ludzi zyjacych 80 lat wczesniej ! Ach jak latwo jest wskazywac dobro i zlo bedac w garniturku po dobrym obiadku, lampce winka i mszy w Toruniu ! Jaki swiat wydaje sie piekny i nieskomplikowany ! Kochany Brudzinski !!!
  • ~WERT
    (2019-05-02 13:28)
    a komu serce zaprzedal Morawiecki - mysle ze SZATANOWI W POSTACI JAROSLAWA
  • ~hydraulik patriota
    (2019-05-02 13:23)
    Drodzy internauci, czy wiecie, że w Bitwie pod Cedynią 972 - brał udział drugi brat Mieszka - Mateusz Zapomniany, który na przedpolu pozarzynał dziesiątki rycerzy-harcowników niemieckich i walnął z liścia samemu margrabiemu Hodonowi. Wyjątkowy szacun !
  • ~naszej wladza nie jest potrzebna logika
    (2019-05-02 13:36)
    Gdyby ich dowódcy nie zaprzedali duszy Sowietom to nie byloby przeciez tej Pierwszej Armii. Czy to komus pasu je czy nie, nie mozna dla obecnej poprawnosci politycznej zapominac o logice i robic z siebie pajaca. Prosze nie zapomunac. ze ta historia jest juz napisana.
  • ~antyPiterek
    (2019-05-02 13:51)
    Panowie, bez przesady z tym krytykowaniem LWP, przeciez oni nie mieli wyjscia, co mieli zdechnac z glodu w lagrach?
  • ~ech
    (2019-05-02 14:49)
    To nie Anders wyzwolił Polskę, to nie ci, którzy walczyli pod Tobrukiem pogonili z Polski hitlerowskich oprawców - czy to się tej obecnej władzy i pseudo historykom to podoba, czy nie.
  • ~podle czasy nastaly
    (2019-05-02 13:47)
    Kto obecnej wladzy dal prawo do oceny zaslug patriotow ktorzy poswiecili zycie dla ojczyzny. Oni pytaja przeciez ciagle jaki kolor mialy ich sztandary. To jest dla nich najwazniejsze, nie ich patriotyzm i poswiecenie zycia dla ojczyzny. To przeciez wladza segreguje pomniki na te wlasciwe i niewlasciwe wedlug farby.
  • ~Obywatel Polski Normalnej
    (2019-05-02 14:04)
    Ja rozumiem wypowiedz Blaszczaka bo wojsko bez dowdcy jest w takiej samej sytuaci jak Polska teraz.Ci co chca udawac ze rzadza zaprzedali sie Rydzykowi i innym d......m w sutannach A sa oni wyznawcami Mamony jako bozka jedynego.
  • ~Moj ojciec walczyl o wolnosc,a mnie zamykaja usta dlaczego,?
    (2019-05-02 14:14)
    Jestem gotowy przyjechac do Polski i zaproponuje kazdej TV wyemitowanie ,kronik z okresu II.woj.sw.To sa kroniki kopie z orginalnych dokumentow,brytyjskich i amerykanskich.Zobaczymy czy bedziecie panowie wstanie to zrobic,tam jest cala pruderia i chamstwo.Wystarcza tylko sceny z Teheranu,listy pochwalne brytyjczykow i amerykanow dla J.Stalina.w jakim polozeniu byli nasi rodacy,oficerowie i zolnierze !.Komu byla potrzebna ucieczka Wl.Andersa co nie lepiej bylo do Polski pojsc ,krotsza droga.Znam ten temat dobrze,nawet od oficera ze sztabu gen Wl.Andersa,ktory nie zdarzyl mi wszystkiego opowiedziec umarl nagle,niestety ten czlowiek nie mial dobrego zdania o swoim generale.Dzisiaj mozecie wszystko pisac nawet historie na nowo,papier wszystko wytrzyma,prawde uslyszycie po drugiej stronie zycia,nic wam tam nie ujdzie.Zaluje jednego ,ze nie doszlo wtedy do wojny,to bylo jedyne sensowne rozwiazanie ,a nie Solidarnosc i Bolek i kundle.Czekalem na to w Austrii chcialem w tym miec udzial,za wolna Polske.
  • ~TakiJestem
    (2019-05-02 15:12)
    A w jakim wojsku służył minister Brudziński i jaką przysięgę tam składał ? W LWP czy już w tym "poprawnym", A może był tym niezłomnym, który odmówił przysięgi w LWP? A może w żadnym nie służył ? A prezes Kaczyński w jakimś służył? Żadnej refleksji nad swoją mądrością , przyzwoitością i wiedzą historyczną lub ich brakiem u tego Pana. " Na wargach roztropnego znajduje się mądrość, lecz rózga spada na plecy nierozumnego" - przypowieści Salomona .
  • ~Rozdziobaly nas kruki i wrony !.
    (2019-05-02 15:17)
    Dodam wam jeszcze jedna ciekawa historie wlasnie ,ktora wydarzyla sie 2 maja 1945 roku w Berlinie.Moj ojciec,walczyl pod Politechnika,potezny gmach,w tym czasie jego kolega str.sierzant Wl.Mlynarski zostal ranny w noge i to w jeszcze nie zagojona ostatnia rane.Wybuchl potezny pocisk zginelo wielu zolnierzy ,ktorzy szli z gulagow syberyjskich.Pan Wl.Mlynarski byl niedosc ,ze ranny ,to ogluszony,przez dwa tygodnie piana toczyla mu sie z ust,byl nieprzytomny.Moj tata kilka lat po wojnie spotkal go w Krakowie i tak sie stalo ,ze ja z nim pracowalem w HiL,to byl bardzo porzadny czlowiek rodem z Wilna.Tak,ze nie wielu moglo brac udzial w I defiladzie zwyciestwa w Berlinie.Dziwne ,ze w GB - e,zabraklo na defiladzie polskich pilotow i wojskowych innych rodzajow broni.Moi krewni zostali pominieci,a to dlaczego ?.Pytanie kto podzielil wtedy narod,nawet najblizsza rodzine,co dopiero dzisiaj zamiast opluwac sie na wzajem,zacznijcie poznawac nasz problem.Na tym koncze bo padam nie od pociskow ,a tabletek nasennych.
  • ~Na tym koncze,dzisiaj dzien zadumy !.
    (2019-05-02 14:37)
    U mnie jest juz noc,niestety trudno mi pisac,biore leki.Pamietajcie Polacy w tych czasach trzeba zanim cos powiecie nalezy myslec.Manewruja wami bez uzycia sily,kogielmogiel mozgow.W tej chwili z mego punktu widzenia,narod nie ma interesu walczyc,calosc przedstawienia rozegra sie bez naszego udzialu,my juz na to wplywu nie mamy.Do piszacych na forum bzdury,zrobcie sobie bilans naszych osiagniec od 1989 roku ,a ile osiagnely narody myslace.Dobrze nie bedzie i to nie tylko w Polsce i to jest fakt.
  • ~Ze słownika poprawności politycznej PO i SLD :
    (2019-05-02 12:49)
    Człowiek nie zgadzający się z polityką tow.Stalina i Bieruta = zapluty karzeł reakcji.
  • ~To jest prawda, a nie bajki.
    (2019-05-02 14:27)
    Jeszcze jedno,moj ojciec nigdy nie zabijal ludzi bezbronnych,nie mscil sie, bo bal sie kary Bozej.Mial wspanialych dowodcow jeden zginal pod Warszawa byl kapitanem,urodzil sie w rodzinie zeslancow na Syberii.Ciezko ranny konal ,dostal konwulcji prosil mego ojca aby trzymal go za nogi,ostatnie slowa ,ktore wypowiedzial to ,byl okrzyk bedzie wolna Polska ,Niech zyje Polska i skonal.Drugiego dowodce ojciec stracil wczesniej ,majora w czasie deflady w Lublinie,nadlecialy niemieckie samoloty i zrobily masakre.Tak sie stalo ,ze siostra mego ojca wyladowala w USA,wyszla za pilota USA ,ktory byl stracony nad Warszawa.Ten moj amerykanski wujek publicznie wypowiadal sie ,ze lotnictwo amerykanskie dokonywalo nalotow na cele zabytkowe,ludnosc cywilna,on to uwazal za zbrodnie wojenna,dwoch jego synow odmowilo serwisu w wojnie w Wietnamie ,musieli uciekac z kraju,tak ,ze i moi kuzyni tez stali sie emigrantami.
  • ~sd2017
    (2019-05-02 19:24)
    Czy tow. brudziński i inni jego towarzysze partyjni już wiedzą, dlaczego bracia kaczyńscy mieli w latach 50-tych i 60-tych wspaniałe dzieciństwo w willi na Żoliborzu w sytuacji gdy prawdziwym warszawiakom zabraniano powrotu do siebie, a byli AK-owcy, żołnierze podziemni byli szykanowani, czasami więzieni, a jeszcze i czasami - zabijani ?
  • ~dal
    (2019-05-02 15:19)
    Nowi polityczni przedstawiaja nam nowa wersje historii - teraz jest juz jasno, ze tak naprawde prawdziwy Polak to Polak Wyklety, ten kto walczyl z komunistami po 45 roku, reszta ma sie rozumiec to drugi sort, no i ten chrzest na ktory z utesknieniem czekal caly Narod co nas usadowil na Pomorzu Zachodnim, ktore zreszta szybciutko jak tylko moglo oderwalo sie od "macierzy", o reakcji poganskiej zwyklego ludu, ktora miala dosc odgornego wprowadzania chrzescijanstwa i przegonil ksiezy i powrocil do poganstwa po 1038 roku oczywiscie ani mru, mru, nie uchodzi a Szczecin i Dolny Slask sam sie nie przylaczyl do macierzy, zalatwil to tow. Stalin, ktory po prostu olowkiem poprawil granice przesuwajac ja nad Nyse Luzycka, podobnie jak i to ze wysiedlil Niemcow i wzial sobie Polski Wschod gdzie przewazali etnicznie Ukraincy czym oddal nam niezamierzona przysluge - innaczej mielibysmy nieustanna wojne domowa z Ukraincami, taka druga Yugoslawie. Panowie nie bylo Was wtedy na swiecie kiedy tysiace ludzi wypuszczonych z ruskich lagrow nie mialo wyborow wraz z ich dowodcami!
  • ~KIEDY POZNAMY PRZYCZNY KATASTROF MiG-ów-29
    (2019-05-02 14:12)
    Szanowny Panie Ministrze ? Dlaczego nie będzie na defiladzie 3-go maja tych samolotów ?
  • ~Bubu
    (2019-05-02 19:14)
    Czy to prawda, że Mateusz był doradcą Tuska i rejwodził w knajpie u Sowy? Czy to prawda, że był prezesem WBK - lidera kredytów we Frankach? O co tu naprawdę chodzi? Gdzie znajduje się granica absurdu?
  • ~H.Buczak
    (2019-05-02 15:26)
    Piszac te teksty nie mialem ,zadnego interesu popierac zadnych partii i organizacji w Polsce,dla mnie, to juz zapozno !.