Jak mówił Schetyna na konferencji prasowej, zmiana w prawie wynika z potrzeby szybkiej reakcji polskiego parlamentu na afery pedofilskie, które ujawniają się przez ostatnie miesiące i dni.

Reklama

- Uważamy, że polski parlament musi mieć inicjatywę w tej sprawie, jeżeli nie działa państwo, nie działa prokuratura, nie działa policja tak jak powinna działać, nie działają służby, nie ma zaangażowania rządu w tę sprawę, to powinien zaangażować się parlament - oświadczył Schetyna.

Dlatego - jak mówił - PO chce zmienić trzy ustawy. - Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie, trzeba wprowadzić bezwzględny zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą dla osób skazanych i wreszcie chcemy zaproponować zespół specjalnych prokuratorów, który będzie mógł powoływać Rzecznik Praw Dziecka, którzy będą dedykowani do prowadzenia tych spraw - zapowiedział szef PO.

- Dzisiaj potrzebujemy twardej reakcji państwa, dzisiaj potrzebujemy inicjatywy i powiedzenia bardzo twardo i bardzo donośnie "nie ma zgody na te przestępstwa, nie ma zgody na pedofilię - podkreślił polityk.

Reklama

- Dzisiaj wszyscy bez względu na przynależności partyjne, czy sympatie polityczne musimy być tutaj po tej stronie, dlatego sprawdzamy wolę polskiego parlamentu, sprawdzamy wolę partii rządzącej - dodał lider Platformy.

Reklama

Zapowiedział, że projekt zmian w prawie zostanie w ciągu godziny złożony w gabinecie marszałka Sejmu.