Dworczyk w TVP Info zaznaczył, że w poniedziałek nad projektem dotyczącym komisji ds. pedofilii bardzo długo debatował Komitet Stały Rady Ministrów.

Reklama

Minister tłumaczył, że wokół projektu pojawiły się prawnicze wątpliwości, które trzeba wyjaśnić. - Dlatego ta ustawa będzie omawiana na posiedzeniu rządu nie dzisiejszym, ale za tydzień, dokładnie we wtorek - poinformował minister. Jak podkreślił, projekt ma dalej niezwłocznie trafić jeszcze na lipcowe posiedzenie Sejmu.

Dworczyk wskazał, że celem jest powstanie 7-osoobowej komisji. Jej przedstawicieli mieliby być wybierani w sposób - jak powiedział - otwarty. - Trzy osoby będą wybierane przez Sejm większością 3/5 głosów. Żadna partia polityczna nie ma takiej większości, więc musi tutaj nastąpić konsensus - dodał.

- Liczymy na merytoryczną pracę, a nie rozgrzewanie emocji społecznych i polityczne wykorzystywanie tego tematu - zaznaczył szef KPRM.

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował premier Mateusz Morawiecki 21 maja. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.