Politycy Platformy nawiązali na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie do opublikowanego we wtorek raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", który - jak twierdzą jego autorzy - opisuje przypadki "represji władz wobec niezależnych polskich sędziów".
Poseł PO-KO Robert Kropiwnicki przekonywał, że podobne doświadczenia, jak sędziowie, mają prokuratorzy. - Będziemy domagać się od Zbigniewa Ziobry, jako prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości pełnej informacji dotyczącej przenosin prokuratorów bez ich zgody - zapowiedział.
W ocenie Kropiwnickiego tego typu działania mają charakter "represji" i spotykają np. prokuratorów, którzy krytykują "dobrą zmianę", nie godzą się "na autorytarne rządy" sprawowane przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. - Dzisiaj prokuratura stała się folwarkiem Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobry. To jest naprawdę wstrząsające jak wiele zła tam się teraz dzieje, jak mocno naciskani są ci prokuratorzy - podkreślił poseł.
W tym kontekście przypomniał opisaną kilka dni temu przez "Gazetę Wyborczą" historię zmarłego w maju na zawał prokuratora Dariusza Wituszki ze szczecińskiej delegatury IPN, oddelegowanego do odległego o 800 km. Rzeszowa. - To jest też sprawa prokuratora Piotra Wójtowicza, który za udział w demonstracji w obronie sądów, miał postępowanie dyscyplinarne - dodał poseł PO-KO.
Nawiązując do sytuacji sędziów, Kropiwnicki wspomniał o sprawie gorzowskiej sędzi Aliny Czubieniak, którą kilka miesięcy temu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała za treść wydanego przez nią orzeczenia (sędzia Czubieniak w 2016 r. uchyliła postanowienie sądu o areszcie wobec upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki).
Rzecznik PO Jan Grabiec wyraził pogląd, że "represje" wobec prokuratorów i sędziów mają na celu zapewnienie "bezkarności" ludziom władzy Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba z tego systemu usunąć niezależnych sędziów i niezależnych prokuratorów po to, żeby nikt ludziom władzy nie przeszkadzał w bezkarnym rozkradaniu Polski - zaznaczył poseł.
Grabiec zapowiedział, że Platforma wystąpi do ministra sprawiedliwości z interpelacją, w której będzie oczekiwała "pełnej informacji o represjonowanych sędziach i prokuratorach".
W raporcie Iustitii, oprócz historii Aliny Czubieniak, opisano historie innych 20 sędziów, m.in. prezesa "Iustitii" Krystiana Markiewicza, Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie oraz b. prezesa TK, sędziego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia, wobec których działania podejmowali rzecznicy dyscyplinarni (chodziło m.in. o krytykę zmian w wymiarze sprawiedliwości i sądownictwie).