Grabiec poinformował na konferencji prasowej, że podczas posiedzenia zarządu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna rekomendował na stanowisko marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a na wicemarszałka Senatu - Bogdana Borusewicza. To element ustaleń dotyczących prezydium Senatu, które zapadły w rozmowach liderów ugrupowań opozycyjnych: PO, PSL i SLD.

Reklama

Zarząd krajowy - jak poinformował Grabiec - rekomendował na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodniczącego PO Borysa Budkę, a na wicemarszałka Sejmu, pełniącą tę funkcję również w obecnej, kończącej się kadencji, Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Ponadto rzecznik PO poinformował, że ustalono, iż nominacji kandydata na prezydenta dokonają w głosowaniu uczestnicy Konwencji Krajowej PO, która zbierze się 14 grudnia; 19 listopada upłynie termin zgłaszania kandydatów.

Prawybory w PO

Zarząd Platformy zdecydował się na zmodyfikowaną wersję prawyborów. Kandydata na prezydenta wybiorą bowiem nie wszyscy członkowie partii - jak działo się to w Platformie już wcześniej - a elektorzy na Konwencję Krajową PO. To 1200 ludzi.

Decyzja o prawyborach nie była jednogłośna: część zarządu Platformy chciała bowiem wskazania konkretnego kandydata już teraz. Zostałaby nim zapewne niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska - podaje RMF FM.

W przeciwnym obozie - zwolenników prawyborów - zdaje się być Sławomir Neumann. - Ja nie wiem dzisiaj, ilu jest chętnych do ubiegania się o nominację. Poczekajmy do 19 listopada, zobaczymy, ile osób myśli o tym, żeby być kandydatem Platformy Obywatelskiej w tych wyborach. Nie można a priori założyć, że nie ma innego kandydata - przekonywał były szef klubu PO.