W lutym liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje urzędujący prezydent Andrzej Duda. Ufa mu 60 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.), nieufność do głowy państwa deklaruje 29 proc. (wzrost o 6 pkt proc.). 9 proc. deklaruje obojętność wobec Andrzeja Dudy. Druga pozycję w rankingu polityków o największym społecznym zaufaniu zajmuje premier Mateusz Morawiecki; ufa mu 55 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.), nie ufa mu 31 proc. (wzrost o 7 pkt proc.), a 11 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. 1 proc. deklaruje nieznajomość Morawieckiego.

Reklama

Ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze ufa 44 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 37 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), 12 proc. nie ma określonej opinii na ten temat; 3 proc. przyznało, że nie wie, kim jest Ziobro. Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 43 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 43 proc. (wzrost o 3 pkt proc.), a 11 proc. wyraża obojętność wobec lidera Prawa i Sprawiedliwości. Lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 40 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 15 proc. (bez zmian od stycznia), a 17 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat. 22 proc. badanych nie wiedziało, kim jest Kosiniak-Kamysz.

Szef MON Mariusz Błaszczak może liczyć na zaufanie 39 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 14 proc. badanych nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii, a 17 proc. deklaruje nieznajomość ministra obrony narodowej. Pawłowi Kukizowi ufa 37 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 28 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), 25 proc. nie ma określonej opinii w tej kwestii, a 5 proc. badanych przyznało, że nie zna lidera Kukiz'15.Wicemarszałek Sejmu, kandydatce PO na prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ufa 36 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa jej 29 proc. (wzrost o 4 pkt proc.); 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie, tyle samo nie wie, kim Kidawa-Błońska jest.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia Jarosław Gowin cieszy się zaufaniem 33 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 27 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 20 proc. nie wie, czy mu ufać czy nie. 14 proc. nie wie, kim jest Gowin. Europoseł, lider Wiosny i kandydat tej formacji na prezydenta Robert Biedroń może liczyć na zaufanie 33 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 37 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). 18 proc. nie ma zdania w tej kwestii, a 8 proc. przyznało, że nie wie, kim jest Biedroń.

Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 31 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa 18 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), brak opinii w tej sprawie deklaruje 13 proc. Do braku znajomości Witek przyznało się 33 proc. respondentów. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin może liczyć na zaufanie 28 proc. respondentów (bez zmian), nie ufa mu 22 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). 16 proc. nie ma opinii na ten temat, a 28 proc. nie zna Sasina. Szef MKiDN Piotr Gliński uzyskał w lutym 28 proc. deklaracji zaufania (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 23 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), a 14 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. 31 proc. nie wiem, kim jest Gliński. Liderowi PO Borysowi Budce ufa 28 proc. (wzrost o 4 pkt proc.), nie ufa mu 24 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), a 15 proc. ma obojętną postawę wobec tego polityka. 29 proc. nie wie kim jest Budka.

Liderka formacji Inicjatywa Polska Barbara Nowacka może liczyć na zaufanie 26 proc. (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa jej 18 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 16 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. 36 proc. nie zna Nowackiej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki może liczyć na zaufanie 26 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 28 proc. (spadek o 1 pkt proc.), a 15 proc. nie ma zdania. 26 proc. nie wie, kim jest marszałek Senatu. Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg cieszy się w tym miesiącu zaufaniem 23 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 15 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 13 proc. nie ma zdania na ten temat. 46 proc. nie wie, kim jest Zandberg.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz uzyskał 21 proc. deklaracji zaufania (spadek o 1 pkt proc.), szefowi polskiej dyplomacji nie ufa 13 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a 15 proc. nie ma zdania na ten temat. 46 proc. ankietowanych nie wie, kim jest szef resortu spraw zagranicznych.

Reklama

Szef MSWiA Mariusz Kamiński może liczyć na zaufanie 20 proc. badanych (spadek o 5 pkt proc.), nie ufa mu 28 proc. respondentów (wzrost o 5 pkt proc.), 14 proc. ma obojętną postawę wobec tego polityka, 33 proc. ankietowanych nie wie, kim jest minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski cieszy się zaufaniem 19 proc. respondentów (bez pomiaru w ubiegły miesiącu), nie ufa mu 12 proc. i tyle samo nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. 52 proc. badanych nie wie, kim jest szef resortu zdrowia. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty może liczyć na zaufanie 19 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (spadek o 3 pkt proc.), a 21 proc. nie na zdania na ten temat. 31 proc. nie wie, kim jest Czarzasty. Janusz Korwin-Mikke uzyskał 18 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 56 proc. respondentów (bez zmian), a 16 nie ma zdania. 6 proc. nie zna tego polityka. Lider partii KORWIN jest liderem rankingu nieufności.

Szef Nowoczesnej Adam Szłapka uzyskał 11 proc. deklaracji zaufania (bez zmian), 7 proc. mu nie ufa (wzrost o 3 pkt proc.), a 8 proc. nie ma zdania. Szłapka jest najmniej rozpoznawalnym politykiem, wśród uwzględnionych w sondażu - nie rozpoznaje go 70 proc. ankietowanych. Kandydatowi Konfederacji na prezydenta Krzysztofowi Bosakowi ufa 11 proc. badanych (bez pomiaru w styczniu), nie ufa 21 proc., a 15 proc. nie ma zdania. Do nieznajomości tego polityka przyznało się 48 proc. badanych

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6–16 lutego 2020 r. na liczącej 958 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(