Dodał, że propozycja mechanizmu powiązania funduszy UE z praworządnością to narzędzie w rękach silniejszych państw, które mogą w każdym momencie zacząć szantażować inne państwa.
Mówię o tym zupełnie bez podawania jakichkolwiek nazw, bo wiadomo, że może to dotyczyć wszystkich - wskazał.
Propozycja mechanizmu powiązania funduszy UE z praworządnością to narzędzie w rękach silniejszych państw, które mogą w każdym momencie zacząć szantażować inne państwa - mówił premier.
Cały czas nie są jeszcze uzgodnione kwestie warunkowości klimatycznej. Polska, jak wiadomo, ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny - wskazał szef polskiego rządu.
Jak zaznaczył, Polska robi jednak ogromne postępy, instalując coraz więcej mocy opartych o fotowoltaikę, a także robiąc duże postępy w innych niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych źródłach energii. To jest tutaj dostrzegane i cieszę się, że stanowiska się zbliżają, ale jeszcze nie zbliżyły się do tego stopnia, żeby można było powiedzieć, że ten element został ostatecznie uzgodniony - zauważył Morawiecki.
Państwa, które bardzo dużo korzystają na jednolitym rynku, na handlu międzynarodowym, na swobodzie przepływu kapitału, swobodzie przepływy usług (...), jednocześnie chcą bardzo wysokich rabatów, nawet wyższych" od propozycji, które "jeszcze parę tygodni temu leżały na negocjacyjnym stole - przekazał szef polskiego rządu.
Podkreślił, że kwestia ta powinna podlegać "daleko idącym negocjacjom".
Premier stwierdził, że są, zasadnicze różnice, zwłaszcza między krajami północy, które określił jako "grupę skąpców", a tymi z południa Europy.
Morawiecki powiedział, że stanowiska państw zbliżają się, ale jeszcze nie we wszystkich sprawach.
Szefowie państw i rządów rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.