Jestem dumny, że mogłem być częścią tego rządu - podkreślił wiceszef MR, który objął stanowisko 10 miesięcy temu.

Reklama

Mazur w MR odpowiadał m.in. za Politykę Nowej Szansy, Krajowy Plan Odbudowy. Nadzorował też kwestie związane z handlem międzynarodowym i sprawami europejskimi oraz współpracował przy tworzeniu tarcz antykryzysowych.

Liczby związane z Tarczami są Wam pewnie dobrze znane. Szybkość postawienia tych instrumentów pewnie także. Nadzorowałem w tym czasie międzyresortowy zespół, który w tydzień postawił od zera serwis internetowy integrujący wszystkie wnioski aplikacyjne. Bez przetargów za miliony monet, zewnętrznych firm doradczych, własnymi siłami administracji - wskazał. Przypomniał, że uruchomienie Tarcz miało na celu zahamowanie wzrostu bezrobocia.

Podkreślił, że przy jego udziale uruchomiono program Polityka Nowej Szansy, "którą w lipcu Sejm przyjął (prawie) jednogłośnie, a Senat dorzucił swoje sensowne poprawki". Wskazał też na ulgę na robotyzację opracowaną wspólnie z MF, "którą objęty będzie nie tylko zakup robota, ale także wszystkie koszty związane z jego instalacją, szkoleniem dla załogi czy softwarem".

Pisząc o pracach nad Krajowym Programem Odbudowy, podkreślił: "Potrzebujemy takich projektów, nawet jeśli nie wszystkie założenia udaje się realizować. Strategie średnio i długookresowe wyznaczają państwu wieloletni kurs".

Mazurowi podlegał też m.in. Departament Handlu Międzynarodowego i Spraw Europejski. "Oddawałem się tym obowiązkom z zaangażowaniem, ale dyplomatą nigdy się nie czułem" - przyznał.

Odniósł się też do decyzji Jadwigi Emilewicz o odejściu z Porozumienia. Polegliśmy na polu "politics". Nie jest tajemnicą, że Jadwiga Emilewicz poróżniła się z Jarosławem Gowinem na tle wyborów prezydenckich - napisał. W jego ocenie "nie byłoby porozumienia +dwóch Jarosławów+ oraz przeniesienia wyborów na 28 czerwca bez ogromnego zaangażowania Jadwigi". To ona wzięła potem polityczną odpowiedzialność za przedstawienie, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycji nowelizacji ustawy wyborczej - napisał.

Dla Jadwigi to zaangażowanie skończyło się zgoła inaczej: trwale poróżniła się z liderem swojej partii, co pociągnęło za sobą jej odejściem z Porozumienia w ostatnią sobotę. I ja odszedłem razem z nią - napisał Mazur.

Krzysztof Mazur jest doktorem nauk politycznych, aktywistą społecznym, pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przewodniczący Komitetu Sterującego programu strategicznego "Gospostrateg" w NCBR. Zaangażowany jako członek Rady fundacji w prace Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP, gdzie zasiada w sekcji "Edukacja, młode pokolenie, sport" oraz "Nauka i innowacje" - informuje MR.

Mazur urodził się 25 lipca 1982 w Gliwicach. W latach 2002 – 2018 związany był z Klubem Jagiellońskim, w którym od 2008 r. sprawował funkcję Prezesa, odpowiadając za pracę w grupach eksperckich przygotowujących raporty badawcze dla Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynację projektów edukacyjnych (m.in. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu realizowana z PKO Bankiem Polskim), czy za współtworzenie kwartalnika "Pressje".