Kaleta stwierdził na antenie RMF FM, że w toku negocjacji dotyczących rekonstrukcji rządu ze strony PiS nie padł warunek, jakoby Solidarna Polska miała stracić kierownictwo w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Reklama

Wiceszef MS pytany o deklaracje Solidarnej Polski sprzed 2015 r. dotyczące walki z nepotyzmem, odparł, że obsada spółek Skarbu Państwa zawsze budzi dużo emocji. Solidarna Polska, wbrew temu co się twierdzi w mediach, nie jest głównym aktorem w kreowaniu tej polityki kadrowej - zapewnił Kaleta.

Kaleta powiedział, że w toku negocjacji dotyczących rekonstrukcji rządu przygotowano specjalny raport dotyczący udziału koalicjantów w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa. Okazuje się, że ten raport, który był przedstawiony podczas negocjacji, bardzo szczegółowo opracowany, pokazał, że Solidarna Polska ze wszystkich partii koalicyjnych ma najmniejszy wpływ, udział w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa, poniżej 0,5 proc. - dodał.

Podkreślał też, że Solidarna Polska zgodziła się na zmniejszenie liczby ministerstw oraz rezygnację z kierownictwa nad resortem środowiska.

Reklama

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się także z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a we wtorek z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem.