O zorganizowanie referendum mogą wystąpić obywatele. Pod wnioskiem musi podpisać się jednak co najmniej pół miliona osób. Zbiórkę podpisów planuje SLD.

"W związku z zamiarem zorganizowania zbiórki zwróciliśmy się z pytaniami do Państwowej Komisji Wyborczej, czy amerykańska tarcza antyrakietowa ma związek z obronnością naszego kraju" - powiedział TVP Info szef SLD Grzegorz Napieralski.

Reklama

Zgodnie z ustawą, rozpisane z inicjatywy obywateli referendum nie może bowiem dotyczyć obronności państwa. "Tarcza jest elementem systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Ale czy ma też związek z obronnością naszego kraju? To niejednoznaczna kwestia" - tłumaczy Napieralski.

A co, jeśli Państwowa Komisja Wyborcza uzna, że referendum zorganizować nie można? "Będziemy starali się zmienić ustawę o referendach" - nieoficjalnie mówią TVP Info politycy lewicy.

Przeciwne amerykańskiej tarczy SLD zamierza zorganizować w Sejmie konferencję naukową na ten temat. Partia zamówiła też u ekspertów analizy prawne, które mają pomóc w skierowaniu sprawy tarczy antyrakietowej do Trybunały Konstytucyjnego.

Reklama