W poniedziałek rzeczniczka PiS została spytana w TVP Info, czy jej klub zagłosuje we wtorek za zgłoszoną przez siebie kandydaturą senator niezależnej Lidia Staroń. Jutro klub PiS zagłosuje za kandydaturą pani senator Lidii Staroń. Jestem przekonana, że wynik głosowania będzie pomyślny - oświadczyła Czerwińska. Pytana, czy jest pewna głosów Jarosława Gowina i członków jego partii Porozumienie, Czerwińska powiedziała: nie wyobrażam sobie, byśmy mieli tej jedności jutro w tym głosowaniu nie dochować.

Reklama

Piąta próba wyboru RPO

We wtorek Sejm ma podjąć piątą już próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami tym razem są: Lidia Staroń oraz prawnik, dr hab. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

W ubiegłym tygodniu Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała, w tym głosami posłów SP, kandydaturę senator Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich, negatywnie wypowiedziała się natomiast o kandydaturze prof. Marcina Wiącka. Większość klubów i kół opozycyjnych zapowiada poparcie Wiącka, podobnie jak jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy - Porozumienie Jarosława Gowina. Posłowie Solidarnej Polski, jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w SP, zagłosują za kandydaturą Lidii Staroń.

Reklama

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu.