W sobotę podczas posiedzenia Rady Krajowej dotychczasowy szef PO Borys Budka złożył rezygnację z funkcji, a była premier Ewa Kopacz i europoseł Bartosz Arłukowicz - z funkcji wiceprzewodniczących partii. Na wiceprzewodniczących PO zostali wybrani Tusk i Budka; zadania przewodniczącego Platformy wykonuje od tego momentu Donald Tusk.

Reklama

Biedroń: Nadejście "zbawiciela na białym koniu" wróży wojnę domową

Jesteśmy za pokojem i spokojem. Tam, niestety, jest kłótnia i wojna domowa. Do gry wchodzi kolejny gracz, który jest ważnym graczem, na opozycji dzisiaj na pewno wyczekiwanym przez część środowisk – powiedział w sobotę w Szczecinie europoseł i jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń, komentując zmiany w zarządzie Platformy Obywatelskiej.

Dodał, że Lewica kibicuje "tym, którzy dzisiaj chcą się wzmacniać" i którzy "chcą usiąść do jednego stołu i rozmawiać o współpracy, także wewnątrzpartyjnej".

Tylko dobrze wiemy, że nadejście tego "zbawiciela na białym koniu" wróży wojnę domową między Polkami i Polakami, czyli odgrzanie tej wojny polsko-polskiej, ale także wewnątrz, w Platformie Obywatelskiej, między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim a Donaldem Tuskiem – ocenił Biedroń.

Reklama

Poproszony o ocenę powrotu Donalda Tuska do polityki krajowej zaznaczył, że "jest to dla wszystkich ważny dzień". Platforma Obywatelska przegrywała wybory sześć razy, a w sumie osiem razy z rzędu. Opozycja pod przewodnictwem PO na pewno wpadła w poważne kryzysy – powiedział Biedroń.

Wskazał, że wierzy, iż powrót Donalda Tuska "doprowadzi do tego, że w końcu opozycja będzie traktowała się partnersko, będzie ze sobą współpracowała na partnerskich zasadach", a wojna domowa, która, jego zdaniem, grozi Platformie "nie będzie miała miejsca".

Jak wyjaśnił, "najgorzej byłoby – a wiele niestety na to wskazuje – gdyby Platforma Obywatelska jeszcze bardziej zajęła się sobą", skoro "już dziś uwikłana jest w wiele konfliktów".

Reklama

Jeżeli coś ma być nadzieją dla opozycyjnych wyborców, to współpraca, dialog i partnerskie zasady na opozycji – wskazał, dodając, że życzy PO "wszystkiego dobrego, bo dzisiaj wróg jest jeden – dzisiaj największym wrogiem jest Prawo i Sprawiedliwość i zajmowanie się samymi sobą".

Zaznaczył, że zmiana władzy w PO odbywa się w mało demokratyczny sposób, nie jest to inicjatywa oddolna, nie ma też wielkiego wyboru.

Wskazał jednak, że Lewica jest chętna do współpracy. Zawsze wspieramy się na opozycji, kiedy to jest możliwe – podkreślił.

Pytany o to, czy cieszy się z powrotu Donalda Tuska odpowiedział: Ani się cieszę, ani nie. To kompletnie nie moja bajka. To jest wojna domowa wewnątrz Platformy Obywatelskiej, 276. odcinek tej telenoweli brazylijskiej, z którego, mam nadzieję, wyjdzie coś dobrego dla ludzi.

Czarzasty: Gratuluję Tuskowi; mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę

Gratuluję Donaldowi Tuskowi, a Borysowi Budce dziękuję za współpracę. Mam nadzieję, że nadal będzie dobra współpraca z Platformą Obywatelską - powiedział lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, komentując zmianę przywództwa w PO.

Włodzimierz Czarzasty pytany przez PAP o zmiany w PO powiedział, że każda partia ma prawo wybierać sobie przywódców. PO doszła do wniosku, że odejście pana Budki i przyjście pana Tuska da im lepsze efekty w pracy. To jest ich decyzja - wskazał Lider Nowej Lewicy.

Czarzasty pogratulował przy tym Tuskowi. Ja panu Tuskowi gratuluję, a panu Budce dziękuję za współpracę. Mam nadzieję że będzie dobra współpraca z Platforma Obywatelską nadal - dodał polityk.

Bortniczuk: Przemówienie Tuska retorycznie nakierowane na ostrą walkę z PiS

Przemówienie Donalda Tuska było retorycznie nakierowane na ostrą walkę z PiS, a to oznacza rzeczywistą walkę z Polską 2050 o elektorat antypis; nie dziwi nic – ocenił w sobotę na Twitterze poseł Kamil Bortniczuk (Partia Republikańska).

Gawkowski: W PO powrót Tuska; Lewica idzie niezmiennie swoją drogą i kibicuje

W Platformie Obywatelskiej powrót taty Donalda Tuska i jeszcze ostrzejsza retoryka "antyPiS". Czas pokaże, czy to dobra linia, bo silna PO to silniejsza opozycja. Lewica idzie niezmiennie swoją drogą i kibicuje, a tymczasem podziękowania za współpracę dla Borysa Budki - napisał w sobotę na Twitterze szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Schreiber o wystąpieniu Budki: Zero refleksji i pomysłów

Najbardziej złowieszcze w oświadczeniu już eks-przew. PO B. Budki jest stwierdzenie o tym, że Donald Tusk przeprowadził Polskę "suchą stopą przez kryzys gospodarczy". Warto pamiętać, bo przecież potwierdza to doktrynę PO, "żeby było tak jak było". Zero refleksji i zero pomysłów – napisał w sobotę na Twitterze minister w KPRM, poseł PiS Łukasz Schreiber.

Sienkiewicz: Donald Tusk będzie w stanie zjednoczyć opozycję

Przekonanie o możliwości zjednoczenia opozycji przez Donalda Tuska wyraził w sobotę poseł PO Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem Tusk będzie też w stanie pokazać PiS-owi miejsce poza władzą.

Według posła PO Bartłomieja Sienkiewicza wystąpienie Tuska było bardzo ważne dla wszystkich, nie tylko w PO. To było niezwykle energetyczne i ważne wystąpienie.(...) To co zmienia się w Polsce, to jest to co zmienia się w głowach Polaków, a nie na mównicy sejmowej. I dzisiaj byliśmy świadkami takiego przemówienia i takiego momentu politycznego - powiedział Sienkiewicz.

Na pytanie, czy Donald Tusk będzie w stanie zjednoczyć opozycję Sienkiewicz odparł: Jestem o tym przekonany. Nie wiem czy to będzie szybki proces. To jest oczywiste, że w finale będziemy raczej szukać współpracy niż podziału. Jeśli ktoś będzie chciał z PO i Donaldem Tuskiem pracować, to jestem przekazany, że będzie z szerokimi ramionami powitany - powiedział poseł PO.

Zdaniem Sienkiewicza w polityce liczą się osobowości. Po dzisiejszym dniu jestem przekonany, że po stronie antyPiS-u jest osobowość, która jest w stanie temu PiS-owi pokazać miejsce poza władzą, a nie spowodować, że tę władzę PiS będzie dalej sprawował - wskazał.

Sikorski: Tusk wraca, by po raz ósmy wygrać z Kaczyńskim

W kuluarach sobotniego posiedzenia Rady Krajowej PO dziennikarze pytali byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, dlaczego Tusk jest odpowiednią osobą by kierować Platformą. Bo Donald Tusk po raz ósmy wygra z Kaczyńskim. Bo powiedział dzisiaj Kaczyńskiemu: "idziemy po ciebie" - odpowiedział.

Według niego Tusk ma "tę unikalną zdolność do analizy i wywoływania emocji jednocześnie, a to jest rzadkość retoryczna wśród polskich polityków".

Zdaniem Sikorskiego, obecnie główne zadanie Tuska to "przywrócenie wiary w zwycięstwo wśród wszystkich tych, którzy nie akceptują niszczenia pozycji Polski przez PiS".

Kopacz: Ludzie słuchają Donalda Tuska

Mam wrażenie, że od kilku lat po raz pierwszy widziałam dobrą energię na sali, pełnych wiary ludzi, którzy mówią "tak, jesteśmy gotowi, by stawić czoła i wygrać wybory" - powiedziała dziennikarzom była premier Ewa Kopacz.

Dopytywana o rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, podkreśliła, że "zrobiła to w pełni świadomie". Nawet jeśli będę czytać najróżniejsze spekulacje, że ktoś wywierał na mnie presję, to chyba znacie mnie od lat, że raczej trudno na mnie wywierać presję - dodała.

Kopacz podkreśliła, że Tuska "ludzie słuchają". Dzisiaj potrzeba nam kogoś takiego na czele PO, aby mógł w sposób przyjazny i zdecydowany prezentować to, co PO zamierza dla Polek i Polaków robić - stwierdziła.

Władysaw Kosiniak-Kamysz: To nie jest dla mnie zaskoczenie

Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo wiem, że już dłuższy czas chodziło mu to po głowie; my mamy swoje doświadczenia, bo wspólnie rządziliśmy przez dwie kadencje Sejmu - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, wie od kilku miesięcy, że taki pomysł "chodził mu po głowie". - I myślę, że teraz był tylko potrzebny czas na jego realizację - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany o powrót Tuska odparł, że w pierwszej kolejności chciałby podziękować dotychczasowemu liderowi PO Borysowi Budce. Dzięki Borys za wszystko co dobre. Pewnie nie osiągnęliśmy wszystkich możliwych celów, ale Rzeszów jest fajnym przykładem, gdzie udało się wygrać. Doceniamy twoją pracę i myślę, że będziemy ją kontynuować w parlamencie - powiedział lider PSL.

Jak dodał, "mamy swoje doświadczenia z premierem Tuskiem". - Wspólnie rządziliśmy przez dwie kadencje Sejmu. On mówił kiedyś ważne słowa w debacie z Jarosławem Kaczyńskim w 2007 roku, że oczywiście zachęca wszystkich do wspierania jego środowiska politycznego, ale jak ktoś nie chce głosować na Platformę, niech zagłosuje na PSL. Jak Donald Tusk wróci do tych słów z 2007 roku, to myślę, że naprawdę myślę, że dobra współpraca przed nami - podkreślił prezes PSL.

Zalewski: Donald Tusk kończy lewicowy eksperyment

Powrót Donalda Tuska jest receptą na kryzys przywództwa, które w Platformie miało miejsce od 1,5 roku i jest szansą na integrację środowisk, które tworzą PO, mobilizację i przygotowanie do zwycięstwa w następnych wyborach parlamentarnych - powiedział PAP poseł niezrzeszony Paweł Zalewski, który został wykluczony z PO 14 maja decyzją Zarządu Krajowego partii.

Według Zalewskiego, "istotne jest to, że Donald Tusk kończy lewicowy eksperyment, który był realizowany przez poprzednie przywództwo Platformy". Dzięki temu Platforma wraca do centrum z szansą na pozyskanie poparcia - dodał poseł.

Zalewski ocenił powrót Tuska jako "szansę na stworzenie bardziej centro-prawicowego skrzydła, które będzie mogło być atrakcyjne dla wyborców między PO i PiS".

Dopytywany przez PAP, czy widziałby siebie w Platformie Obywatelskiej kierowanej przez Tuska, przekazał, że czeka na rozpatrzenie odwołania do Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Patrzę z nadzieją na Platformę - powiedział Zalewski.

Wójcik: Taki może być program Tuska

"Likwidacja 500 plus, podniesienie wieku emerytalnego dla Polaków i natychmiastowy powrót do polityki zgiętego karku. Tak może wyglądać ambitny program p. Tuska na najbliższe 100 dni" - napisał na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Gliński: Niepokoi trochę stan emocjonalny Tuska

Niepokoi trochę stan emocjonalny p. Tuska, cały czas z nienawiścią i pogardą... Facet, który uciekł z rozkradanej przez mafię VAT-owskie Polski, żeby zarabiać 70 tys. zł miesięcznie, mówi o złodziejstwie i broni samotnych matek... Zawsze miał tupet... - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Jedyna prawdziwa fraza z całego przemówienia to była ta o "ciepłym miejscu" w Brukseli (to pewnie nawiązanie do polityki klimatycznej...). Polacy zapamiętają... - dodał wicepremier.

Terlecki: Tusk był poważnym konkurentem, ale...

Terlecki został zapytany przed wejściem na kongres o powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Kto to jest Tusk? - spytał Terlecki, odpowiadając dziennikarzom. Zapytany, czy w PiS są obawy przed Tuskiem, Terlecki stwierdził: My się niczego nie obawiamy.

(Tusk) z pewnością był poważnym konkurentem, ale był. Myślę, że jest nim już znacznie mniej - podkreślił Terlecki.

Fogiel: Histeryczny powrót

Donald Tusk ma nawiązać do dobrych, starych lat Platformy Obywatelskiej i ma spróbować przekonać elektorat Platformy, że warto zostać i nie warto iść do Szymona Hołowni - mówił w sobotę w TVN24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Polityk PiS mówił, że nie jest to wydarzenie, które "fascynuje Polaków". - To są odgrzewane kotlety - przekonywał.

- Przyjeżdża z emigracji człowiek, żeby ostatnie lata przed emeryturą już pracować w Polsce - dodał. - Nie oszukujmy się, że Donald Tusk przyjechał tutaj, walczyć z PiS-em czy wygrywać jakieś wybory. To jest histeryczny powrót, bo państwo (zwrócił się do uczestniczącej w telewizyjnym programie posłanki PO Izabeli Leszczyny) obawiacie się odpływu kolejnych posłów i kolejnych segmentów wyborców do Szymona Hołowni - powiedział Fogiel przypominając, że taki kierunek obrał w piątek poseł Michał Gramatyka. - Donald Tusk ma nawiązać do dobrych, starych lat Platformy Obywatelskiej i ma spróbować przekonać elektorat Platformy, że warto zostać i nie warto iść do Szymona Hołowni - to jest misja Donalda Tuska - ocenił.

Czerwińska: Tusk i PO nie potrafią funkcjonować inaczej niż poprzez konflikt

Donald Tusk i Platforma Obywatelska nie potrafią funkcjonować inaczej niż poprzez konflikt, poprzez dzielenie Polaków - oceniła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Jak dodała, "Donald Tusk to stara broń, to już było".

Czerwińska była pytana w TVP Info o powrót do krajowej polityki byłego premiera i byłego szefa Rady Europejskiej. - Donald Tusk to jest taka stara broń, to już było - oceniła. - Donald Tusk jest autorem, jednym z architektów tych konfliktów i podziałów, jakie wydarzyły się w Polsce i niestety trwają do dzisiaj - podkreślała.

- On, jak i Platforma, nie potrafią funkcjonować inaczej niż poprzez konflikt, poprzez dzielenie Polaków, ale Polacy tego nie chcą - stwierdziła rzeczniczka PiS. - My jesteśmy przekonani, że Polska, Polacy w tej chwili potrzebują jedności - dodała.