Antoni Macierewicz pytany we wtorek w PR 24 o komisję ds. wpływów rosyjskich zwrócił uwagę, że musi zapaść decyzja Senatu w tej sprawie. Wtedy będzie można ją powołać - stwierdził. Jak wskazał, jest już przygotowany skład personalny oraz cała struktura działania. Mam nadzieję, że to jest kwestia najbliższego tygodnia - ocenił.

Reklama

"Są tacy ludzie…"

Pytany, czy w skład komisji wejdą politycy, czy tylko sami eksperci, przypomniał, że mogą być to politycy, ale nie parlamentarzyści. Z tego punktu widzenia mogą być tam politycy niebędący parlamentarzystami, ale przede wszystkim (...) będący ekspertami, mającymi pełną wiedzę zarówno co do struktury politycznej, jak i struktury środowisk agenturalnych w Polsce - zauważył Macierewicz.

Jak ocenił, są tacy ludzie, którzy mają naprawdę bardzo dużą wiedzę i bardzo duże możliwości przedstawiania i analizowania tej sytuacji oraz działania w tym zakresie, dlatego też liczą, że zostaną oni uwzględnieni jako członkowie tej komisji.

Prace w Senacie

W Senacie trwają prace nad prezydencką nowelizacją ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. W czwartek senackie komisje opowiedziały się za jej odrzuceniem.

29 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał - powstałą z inicjatywy PiS - ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie. Zgodnie z nią termin na zgłaszanie kandydatów do komisji to 14 dni od wejścia ustawy w życie, czyli 14 czerwca, jednak nie przedstawiono jeszcze kandydatów do tej komisji.

Reklama

2 czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt nowelizacji ustawy o komisji, które zmienia m.in. zasady wyboru przewodniczącego i pozostałych członków komisji. W uzasadnieniu prezydenckiego projektu noweli ustawy o komisji napisano, że jego celem jest wprowadzenie zmian w ustawie, zmierzających do zniesienia możliwości stosowania przez komisję środków zaradczych, zmiany trybu odwoławczego od decyzji komisji - z sądów administracyjnych na sądy powszechne, a także wykluczenia możliwości pełnienia funkcji członka komisji przez posła lub senatora oraz zwiększenia niezależności komisji i transparentności postępowań przed nią i ujednolicenia w ramach systemu prawnego ochrony tajemnic zawodowych.

Sejm uchwalił prezydencką nowelizację 16 czerwca.

autorka: Magdalena Jarco