Jesteśmy gotowi do planu B zakładającego, że Polska będzie musiała dać z siebie więcej - mówił Drzewiecki. Pierwotnie Euro 2012 miało być rozgrywane na czterech polskich i czterech ukraińskich stadionach.

Reklama

Jak ustalił DZIENNIK, politycy PO w ostatnich tygodniach dostali kilka sygnałów od swoich ukraińskich partnerów, że w związku z kryzysem polityczno-gospodarczym na Ukrainie nasi sąsiedzi są gotowi porozumieć się w sprawie organizacji mistrzostw tylko w dwóch swoich miastach. "Takie sygnały były wysyłane nie tylko do nas, ale także do UEFA" - mówi nam jeden z posłów PO. Jak dodaje nasz rozmówca, Ukraińcy nie radzą sobie przede wszystkim z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury hotelowo-transportowej. "Mówiąc szczerze, pod tym względem jest tam kompletna tragedia. Byłem ostatnio w Kijowie, lotnisko nie nadaje się do niczego, brakuje miejsc w hotelach, a te, które są, i tak pozostawiają wiele do życzenia" - przekonuje nas członek sejmowej komisji sportu.

Podobne wrażenia ma także inny z posłów PO, który w ostatnich dniach wizytował Ukrainę. "Ja akurat byłem w Odessie, która jest ich miastem rezerwowym. Proszę mi wierzyć, tam nie ma kompletnie nic" - mówi wzburzony.

Zdaniem polskiego resortu sportu Ukraińcy powinni skoncentrować się na dwóch, trzech miastach i tam prowadzić wszelkie prace i inwestycje. "Na Ukrainie kluczowym miejscem jest Kijów. Jeśli tam niemoc zostanie przełamana, to nie będzie źle. W innym przypadku oznacza to kłopot" - podkreśla minister Drzewiecki.

Co na to Ukraińcy? "Nie ma podstaw, by myśleć o wariancie 6:2. Nie ma powodu, abyśmy komentowali jakieś hipotetyczne warianty. Mamy jeszcze trzy lata i wszystkie zadania zostaną wypełnione" - zapewnia w rozmowie z DZIENNIKIEM Sierhij Wasyliew, szef departamentu informacji federacji futbolu Ukrainy.

Także Andrij Kapustin, szef Komitetu Kontroli Obywatelskiej Euro 2012, zaprzecza, by wariant z przeniesieniem większej liczby meczy do Polski był realny. "Stanowisko UEFA i Platiniego nie daje podstaw, aby oczekiwać ścięcia liczby miast gospodarzy" - mówi krótko.

Jak mówi nam dziennikarz "Korriespondienta" Konstantin Dowhań, strona ukraińska słowa ministra Drzewickiego przyjęła z dużym zaskoczeniem. "Prosimy was, martwcie się o swoje przygotowania, a nie o Ukrainę" - podkreśla reporter.

Ministerstwo Sportu jednak zapewnia, że jeżeli chodzi o nasze przygotowania, nie ma powodu do obaw. Na posiedzeniu rządu resort prezentował swoją ocenę gotowości Polski na Euro 2012. "Strategiczne inwestycje weszły w fazę realizacji, co gwarantuje terminowe powstanie obiektów niezbędnych do przeprowadzenia mistrzostw" - czytamy w dokumencie przygotowanym na posiedzenie rządu.

p

Zaawansowanie budowy stadionów według raportu przygotowanego przez Ministerstwo Sportu.

•STADION NARODOWY WARSZAWA

Pojemność: ok. 55 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 1220 mln zł
Rozpoczęcie budowy: 7 kwietnia 2009 r.
Zakończenie budowy: 16 maja 2011 r.
Zaawansowanie prac: w dniu 10 grudnia 2008 r. uzyskano projekt wykonawczyOd wejścia na budowę do końca roku wykonano:|
- ogrodzenie placu budowy - 100 proc.
- roboty rozbiórkowe trybun Stadionu X-lecia i ich otoczenia - 100 proc.
|- roboty ziemne - 179 011 m3 (53 proc.)
- ścianki szczelne zabezpieczające platformy robocze - 26 448 m2 (85 proc.)
- pale wiercone, betonowane w gruncie - 574 szt. (64 proc.)
- pale prefabrykowane wbijane - 2487 szt. (36 proc.)
- kolumny żwirowe i betonowe - 5499 szt. (81 proc.)


•GDAŃSK

Pojemność: 42 tys.
Koszt całkowity: 684 mln zł
Rozpoczęcie budowy: 21 kwietnia 2009 r.
Zakończenie budowy: 23 grudnia 2010 r.
Zaawansowanie prac: 2 grudnia 2008 r. podpisano kontrakt na prace ziemneReklama

•KRAKÓW

Pojemność: 33 tys.
Koszt całkowity: 301,6 mln zł
Rozpoczęcie budowy: 29 stycznia 2009 r.
Zakończenie budowy: 14 maja 2010 r.
Zaawansowanie prac: w dniu 16 grudnia 2008 r. ogłoszono wyniki przetargu na trybunę wschodnią•POZNAŃ

Pojemność: 44 tys.
Koszt całkowity: 537 mln zł
Rozpoczęcie budowy: 28 stycznia 2009 r.
Zakończenie budowy: 30 czerwca 2010 r.
Zaawansowanie prac: 15 grudnia 2008 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą•WROCŁAW

Pojemność: 43 tys.
Budżet: 521,1 mln zł
Rozpoczęcie budowy: luty/marzec 2009 r.
Zakończenie budowy: 31 grudnia 2010 r.
Zaawansowanie prac: 21 grudnia 2008 r. nastąpiło otwarcie ofert na generalne wykonawstwo