Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odchodzący minister edukacji Przemysław Czarnek zaplanował program, który będzie kosztował podatników 400 mln zł. Chodzi o zachęcanie młodzieży do wstępowania w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

Reklama

O komentarz do sprawy poprosiliśmy posłankę Lewicy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, której zdaniem sytuacja jest nieoczywista. - Sytuacja, w której odchodzący minister chce w ostatnich tygodniach swojego urzędowania wydać 400 milionów złotych musi być podejrzana - stwierdziła.

I dodała: - W przypadku Przemysława Czarnka, który znany jest z tego, że środki MEiN potrafi wydawać nierzetelnie, a nawet, jak stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w przypadku programu Willa Plus, nielegalnie, takie podejrzenia są jeszcze mocniejsze - podkreśliła.

Dziemianowicz-Bąk, zaznaczyła też, że w związku z powyższym, "każda publiczna złotówka wydana jeszcze przez Czarnka zanim opuści MEiN będzie musiała być sprawdzona". - Najwyższa Izba Kontroli czy odpowiednie służby będą dzięki Czarnkowi mieć zatem więcej roboty - podsumowała polityczka.

Reklama

O komentarz poprosiliśmy też przedstawicieli MEiN. Do momentu publikacji tekstu, odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Rządowy Program Wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Przypomnijmy, projekt uchwały RM w sprawie Rządowego Programu Wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych "Bezpieczeństwo mojej gminy - historia, teraźniejszość, przyszłość" rozpisany jest na lata 2023 - 2024.

W uzasadnieniu można przeczytać, że powodem rozpisania programu jest "pilna potrzeba zahamowania negatywnych skutków sytuacji popandemicznej stanowiącej przyczynę spadku zaangażowania młodzieży w 62 proc. OSP. Ponadto z perspektywy ciągłości ochotniczego ruchu pożarniczego niepokojący jest brak 'struktur dedykowanych młodzieży' w ponad połowie jednostek".

Z treści zamieszczonej na stronie Kancelarii Premiera wynika też, że celem rządowego programu jest udzielanie kompleksowego i systematycznego wsparcia działalności młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz ich opiekunów, m.in. w zakresie realizacji zadań związanych z wychowaniem, opieką i rozwojem, przygotowując młodych członków do przyszłej roli strażaka w Ochotniczej Straży Pożarnej lub Państwowej Straży Pożarnej.

Informacja uwzględnia też kryteria dotyczące wykorzystania funduszy z programu, obejmujące: "organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej", "organizacja obozów szkoleniowo-wypoczynkowych", "prowadzenie zajęć w zakresie działań ratowniczych" i "szkolenie kadry MDP". Zakładany kosz realizacji programu to 400 mln zł.