W sumie w wyborach parlamentarnych, które odbyły się niemal miesiąc temu (15 października) z list partii Jarosława Kaczyńskiego mandat posła na Sejm uzyskało 194 osób.

Reklama

Kukiz odchodzi z PiS

Lider formacji Kukiz'15 Paweł Kukiz nie zamierza wejść do klubu parlamentarnego PiS. W nowej kadencji Sejmu chce za to założyć własne koło. O swoich planach opowiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Reklama

Wtedy będę skupiony na walce o swoje postulaty, które niosę niezmiennie od 2015 roku. Pozostając niezależnym, będę mógł zabiegać o poparcie dla nich zarówno w PIS-ie, jak i w PO. O ordynacji mieszanej i zniesieniu immunitetów mówiły obie strony sporu. Będę się też bił o sędziów pokoju, czy kwestie referendalne. Te ostatnie mają w programach zarówno PiS jak i PSL – powiedział Kukiz.

Kukiz: Będę blisko PiS-u, ale nie w PiS-ie

Jak podaje gazeta, do koła Pawła Kukiza mają dołączyć także Marek Jakubiak i Jarosław Sachajko, ale mogą też nie poprzeć decyzji swojego lidera. Co wtedy? Wówczas Paweł Kukiz najpewniej zostanie posłem niezależnym. Światopoglądowo najbliżej mi do PiS, ale nie chcę być związany klubową dyscypliną. Zawsze głosuję tak, jak każe mi moje sumienie. Będę blisko PiS-u, ale nie w PiS-ie - argumentuje swoją decyzję lider Kukiz'15.

Reklama

Nie zamierzam też brać odpowiedzialności za wszystkie nieprawidłowości z poprzedniej kadencji, na które często zwracałem uwagę, niestety bezskutecznie – dodaje Kukiz polityk. Sojusz Pawła Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością trwa od czerwca w 2021 roku. Wówczas lider Kukiz'15 związał się z obozem władzy umową programową. Nie był to jednak pierwszy sojusz polityczny, jaki Kukiz zawarł. Warto przypomnieć że w poprzednich wyborach startował z list PSL.

Inauguracja posiedzenia Sejmu

W poniedziałek o godz. 12 na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm X kadencji. podczas którego nowi posłowie złożą ślubowanie. Zostanie wybrany marszałek Izby oraz wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosi przemówienie. Z kolei premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu.