Zgodnie z zapisami parafowanej umowy, kandydatem na premiera jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera. Z kolei kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 roku do 13 listopada 2025 roku, a od 14 listopada 2025 roku do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.

Reklama

W umowie zapisano, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 roku do dnia 13 listopada 2025 roku, z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską. W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.

Reklama

Finanse i media publiczne do zmiany, podwyżki płac

W umowie zapowiedziano też likwidację CBA, transparentność finansów publicznych, naprawę mediów publicznych, odblokowanie środków z KPO oraz pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli i pracowników służby publicznej.

W umowie zapowiedziano też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku zostanie unieważniony; zapowiedziano finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych; mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną będzie ścigana z urzędu. Zadeklarowano, że zbadane i rozliczone będzie bezprawie, patologia i przestępstwa Zjednoczonej Prawicy.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu o 12:00

W poniedziałek o godz. 12.00 Marszałek Senior Marek Sawicki otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrani w przeprowadzonych 15 października wyborach złożą ślubowanie, podejmą też pierwsze ważne decyzje, m.in. wybiorą Marszałka Sejmu.

Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Bezpośrednio po wyborze Marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad. Kolejnym punktem porządku dziennego pierwszego dnia 1. posiedzenia Sejmu będzie ustalenie liczby wicemarszałków Izby oraz ich wybór.

Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią także, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Izby Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.