Jak relacjonuje szef MSZ, chodzi o proponowane przez Parlament Europejski zmiany traktatowe, które mają zostać wprowadzone w Unii Europejskiej.

Reklama

Szef MSZ pilnie chce spotkać się z Hołownią

Wystąpiłem dziś rano z prośbą o pilne spotkanie z Marszałkiem Hołownią chcąc przed posiedzeniem Sejmu przekazać mu informacje nt. stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedziłem, dotyczących proponowanych przez Parlament Europejski zmian traktatowych w UE- czytamy we wpisie szefa MSZ.

Reklama

Podkreśla, że "marszałek Sejmu powinien być w tej sprawie wyposażony w bieżące informacje".

Szynkowski vel Sęk: Marszałek Hołownia nie ma dla mnie czasu

Wygląda jednak na to, że do spotkania ministra spraw zagranicznych z marszałkiem Sejmu - przynajmniej przed posiedzeniem Sejmu - nie dojdzie, nad czym zdaje się ubolewać polityk Prawa i Sprawiedliwości Pan Marszałek poinformował, że nie znajdzie czasu na spotkanie, inaczej niż ministrowie 6 państw, z którymi się spotkałem się w ostatnich dniach, którzy uważają tę sprawę za ważną i wartą dyskusji - poinformował Szynkowski vel Sęk.

Szef resortu spraw zagranicznych podkreśla, że ani Sejm, ani też sejmowa Komisja ds. UE kolejny tydzień nie ma czasu, by zająć się projektem uchwały w tej sprawie. Mimo, że Marszałek deklarował, że to dla niego ważna kwestia. Zamrażarka sejmowa działa więc w najlepsze, a otwartość na dialog dotyczy tylko wybranych - podsumowuje Szynkowski vel Sęk.

Zmiany w traktach UE

Przypomnijmy. Parlament Europejski opowiedział się za poparciem sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych, którego przedmiotem było wprowadzenie zmian w traktach Unii Europejskiej. Chodzi tu o m.in. o częściową likwidację prawa weta w głosowaniach w Radzie UE, ale też o zmniejszenie liczebności KE. W efekcie wprowadzonych zmian nie każda państwo będzie mogło liczyć na swojego przedstawiciela w Radzie UE. Za wprowadzeniem zmian w traktach unijnych zagłosowało 9 polskich europosłów: Róża Thun, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Sylwia Spurek, Marek Balt, Marek Belka i Łukasz Kohut. To w większości przedstawiciele Lewicy.