Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO z woj. świętokrzyskiego oraz wiceprzewodnicząca krajowych struktur PO, najprawdopodobniej obejmie stanowisko ministra ds. polityki senioralnej w nowym rządzie Donalda Tuska. Kim jest? Jakie jest jej doświadczenie w obszarze, za który ma odpowiadać?

Reklama

Marzena Okła-Drewnowicz: wykształcenie, doświadczenie zawodowe

Marzena Okła-Drewnowicz urodziła się w 1972 r. w Skarżysku-Kamiennej (świętokrzyskie). Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (studia magisterskie). Jest także absolwentką studiów podyplomowych na kierunku "Organizacja pomocy społecznej" w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach.

Reklama

Jak czytamy na oficjalnej stronie Platformy Obywatelskiej, na początku kariery zawodowej Marzena Okła-Drewnowicz pracowała rejonowym urzędzie pracy, następnie była zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej (w latach 1998-2007). Pracowała także jako nauczyciel (m.in. w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego) oraz wykładowca w Centrum Kształcenia Pracowników Służb Społecznych. Kierowała miejskimi strukturami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Reklama

Marzena Okła-Drewnowicz: kariera polityczna, doświadczenie w obszarze polityki senioralnej

W 2006 z ramienia PO została wybrana do sejmiku świętokrzyskiego. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2007 r., cały czas startując z list PO. Była szefem świętokrzyskich struktur tej partii. W 2021 r. W grudniu 2021 została wiceprzewodniczącą PO.

Działalność sejmowa Marzeny Okły-Drewnowicz związana była przede wszystkim z pracami w komisjach zajmujących się polityką społeczną i senioralną. W poprzedniej kadencji parlamentu była zastępczynią przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz członkinią Komisji Polityki Senioralnej. Na stronie Sejmu można również znaleźć informację, że była członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Geriatrii i Systemu Opieki Geriatrycznej w Polsce (zespół powołano w połowie kwietnia 2023 r., do końca kadencji odbyły się trzy posiedzenia).

Ministrowie bez teki w rządzie Donalda Tuska

Marzena Okła-Drewnowicz, jako minister do spraw polityki senioralnej, będzie członkiem Rady Ministrów, ale nie będzie kierować żadnym resortem (będzie tzw. ministrem bez teki). Na podobnych zasadach w skład nowego rządu najprawdopodobniej wejdą m.in.:

  • Katarzyna Kotula - minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości,
  • Agnieszka Buczyńska - minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego,
  • Jan Grabiec - minister-członek Rady Ministrów, szef kancelarii prezesa rady ministrów.