Reklama

Na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, premier Donald Tusk 10 stycznia 2024 r. zdecydował o odwołaniu Gertrudy Uścińskiej z funkcji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Reklama

"W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska" - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Nowe otwarcie"

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją." - napisała na platformie X Dziemianowicz-Bąk.

Tusk: Podpiszę zgodę

Dzisiaj podpiszę zgodę w tej kwestii. Tam jest pewna procedura, m.in. wymagana jest opinia rady nadzorczej ZUS, więc będziemy postępować szybko. W przyszłym tygodniu poznacie państwo nazwisko następcy na tym stanowisku – zapowiedział we wtorek Donald Tusk.

Kim jest Gertruda Uścińska?

Gertruda Uścińska, urodzona 23 stycznia 1958 roku, to polska prawnik i politolog. Jest profesorem nauk społecznych oraz profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Od 2016 roku pełni funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uścińska ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1981 roku. W 1987 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, a w 2006 roku została doktorem habilitowanym nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nauk społecznych.

Zawodowo związana jest z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych oraz Uniwersytetem Warszawskim, gdzie objęła stanowiska profesorskie. Była również prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Jest członkinią Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, a w kadencji 2020–2023 pełniła funkcję przewodniczącej tego komitetu.

W 2024 roku minęło osiem lat, odkąd prof. Gertruda Uścińska przejęła kierownictwo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zakład przeszedł w tym czasie spore zmiany technologiczne i wziął na siebie nowe obowiązki, m.in. wypłacanie 500, a dziś już 800 plus.