Zgodnie z przepisami, o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów, co do poszczególnych protestów.

Reklama

Uchwałę w tej sprawie SN ma obowiązek wydać nie później, niż w 90 dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW.

Protesty wyborcze w SN

Przed podjęciem takiej uchwały SN musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Termin na wnoszenie takich protestów upłynął 25 października 2023r. Jak wówczas informowano, na końcówkę października było zarejestrowanych blisko 900 protestów wyborczych. Są one sukcesywnie rozpoznawane przez SN.

Wyniki wyborów

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbyły się 15 października 2023 roku, zostały ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą. W wyborach do Sejmu wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38% głosów, a w Senacie utrzymała się większość tworząca “pakt senacki” opozycji.