"Jesteś z Nowego Sącza? Wiesz, jak od środka działa Newag SA? Znasz szczegóły cyberafery na kolei? Razem z Pauliną Matysiak zapraszamy do kontaktu - musimy do końca wyjaśnić tę sprawę. Gwarantujemy anonimowość i wsparcie!" - napisał na platformie X Janusz Cieszyński (PiS).

Reklama

Tym samym polityk odniósł się skandalu z pociągami Newag. Onet, który bada tę sprawę, informował, że pociągi Newag stawały w określonych datach i miejscach. To doprowadzało do tego, że pasażerowie mieli problem z dotarcie na miejsce, albo jechali w ogromnym ścisku.

Portal poinformował, że z raportu firmy Dragon Sector wynika, że firma celowo wprowadzała blokady swoich pociągów. Powód? Mieli tak zarabiać na ich wymuszonych naprawach.

Głos w tej sprawie zabierał wcześniej wspomniany Janusz Cieszyński, który na spotkaniu w Sejmie zwrócił się do kierownictwa firmy pociągowej, mówiąc, że ich działania są podejrzane. Zostaliście złapani na gorącym uczynku, są na to druzgocące dowody - dodał.

Reklama

Joński już zapowiedział. "Na szczęście rozliczymy aferę respiratorową"

Na wpis Cieszyńskiego zareagował Dariusz Joński, który nie skomentował wprost skandalu z pociągami, ale zapowiedział rozliczenie afery respiratorowej.

"Na szczęście rozliczymy aferę respiratorową. Do samego dna" - napisał w mediach społecznościowych poseł KO.

Przypomnijmy, że afera respiratorowa wybuchła w czasie pandemii COVID-19. Ministerstwo Zdrowia w kwietniu 2020 roku zakupiło 1241 respiratorów. Sprzęt miała dostarczyć firma E&K. Jak informowały media, ta należała do handlarza bronią Andrzeja I.

Afera respiratorowa

Afera wybuchła po tym, jak firma dostarczyła do Polski tylko 200 respiratorów. Po tym, jak sprzęt nie dotarł, resort zdrowia odstąpił od umowy. Na firmę nałożone też kary za niezrealizowanie zamówienia oraz opóźnienie.

Za właścicielem firmy wysłano list gończy. Następnie policja potwierdziła informacje medialne o śmierci Andrzeja I. Mężczyzna zmarł w Albanii.

Janusz Cieszyński także były wiceminister zdrowia (nie tylko cyfryzacji - red.) stwierdził na antenie Radia ZET, że mówienie o aferze respiratorowej to "nadużycie", "medialna i polityczna manipulacja" uderzająca w Łukasza Szumowskiego.