We wtorek prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. W komunikatach ogłoszonych równocześnie z wizytą polskich przywódców w Białym Domu, Departament Stanu USA poinformował o zatwierdzeniu zgody na sprzedaż Polsce 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II.

Reklama

Ponadto doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że prezydent Biden zamierza udzielić Polsce pożyczki na zakup amerykańskiego uzbrojenia w wysokości 2 mld dolarów, a także zaoferować sprzedaż 96 śmigłowców uderzeniowych Apache. Na te ostatnie Departament Stanu USA wydał formalną zgodę już w ubiegłym roku.

To jest bardzo ważne. To jest kilka kolejnych miliardów dolarów, które będziemy inwestować w polskie bezpieczeństwo i też pożyczka dla Polski dwóch miliardów dolarów. Ważne deklaracje. Czekamy na finalną ofertę dotyczącą śmigłowców bojowych Apache. Czekamy, już na taką finalną też, zgodę dotyczącą rakiet, bo to jest warunkowa zgoda oczywiście, ale wszystko jest na dobrej drodze - powiedział w TVP Info Kosiniak-Kamysz. Dopytywany o termin ustalenia zakupu rakiet szef MON odpowiedział, że po zgodzie USA "to jest kwestia pewnie najbliższych tygodni".

Szef MON: To jest bardzo poważne zasilenie uzbrojenia Polski

To jest bardzo poważne zasilenie uzbrojenia Polski - podkreślił minister.

Odnosząc się do oferty sprzedaży rakiet szef MON zwrócił uwagę, że rakiety powietrze-powietrze to "bardzo ważna część uzbrojenia naszych F-16 i F-35". "Pierwsze F-35 Polska będzie miała w tym roku. One będą w Stanach i tam się będą na razie odbywać loty szkoleniowe, ale to już kolejne miesiące, to już będzie adaptacja do już polskich warunków tutaj u nas" - mówił.

Pytany o zakup 96 śmigłowców uderzeniowych Apache Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że pozostaje jeszcze "kwestia szczegółów umowy" dotyczącej tego, jak mają być dostarczane do Polski i w jakim okresie. To będzie wieloletni proces - dodał.

Podsumowując szef MON zwrócił uwagę, że oferta Stanów Zjednoczonych, które są najważniejszym partnerem Polski pod względem też zakupu uzbrojenia, będzie szczegółowo opisana w umowach. Ale to jest ten kierunek, który podtrzymujemy, a nawet wzmacniamy, ponieważ nie mamy czasu do stracenia. Dziś, tu i teraz trzeba być uzbrojonym, gotowym do wszelkich wyzwań - ocenił szef MON.