Obiecaliśmy to wyborcom - mówił Szymon Hołownia podczas konwencji Trzeciej Drogi, nawiązując do poluzowania przepisów dotyczących handlu w niedzielę. Natomiast według Ryszarda Petru z tej samej partii wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu stanowi "kompromis pomiędzy pełną liberalizacją handlu a obecnym zakazem".

Reklama

Polska 2050 chce, aby handel był dozwolony w pierwszą i trzecią niedzielę w miesiącu. Jednocześnie projekt partii Hołowni zakłada troskę o pracowników handlu, proponując podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową.

Zgodnie z projektem Polski 2050, pracodawca miałby być zobowiązany przyznać pracownikowi pracującemu w niedzielę jeden dzień wolny - sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli.

Jednocześnie liberalizacja handlu w niedziele, zdaniem Petru, miałaby się przyczynić do wzrostu obrotu sklepów o 4 proc., a także zwiększenia zatrudnienia nawet o 40 tysięcy osób.

Politycy Polski 2050 zwracają też uwagę, iż obecny zakaz handlu w niedzielę jest często obchodzony, np. poprzez organizowanie w sklepach bibliotek, klubów czytelnika lub wypożyczalni sprzętu sportowego.

Reklama

Autorzy projektu Polska 2050 argumentują, że ustawa o zakazie handlu w niedziele jest niesprawiedliwa. Według nich, regulacja ta pozwala na sprzedaż w niedziele bez zapewnienia wynagrodzenia dla członków rodziny właściciela sklepu, jednocześnie zabraniając korzystania z pomocy innych osób za wynagrodzeniem.

Tak Hołownia jak i Petru deklarują, że Polska 2050 będzie zachęcać koalicjantów z KO i Lewicy do poparcia projektu.

Reklama

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Przypomnijmy, aktualnie obowiązująca ustawa, która stopniowo ograniczała handel w niedziele, została wprowadzona przez rząd PiS i weszła w życie 1 marca 2018 roku. Stopniowo z kalendarza znikały niedziele, podczas których można było robić zakupy. Najpierw były to dwie niedziele, a następnie jedna w miesiącu.

Od 2020 roku niedziel handlowych jest tylko kilka w roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedziele handel jest możliwy na stacjach benzynowych, dworcach, szpitalach, hotelach, aptekach, kwiaciarniach oraz w sklepach internetowych.

W przypadku sklepów spożywczych istnieje możliwość zrobienia niedzielnych zakupów, tylko wówczas, gdy klientów obsługuje właściciel danego lokalu usługowego, któremu nieodpłatnie pomagać mogą członkowie najbliższej rodziny.