Do największej wymiany więźniów w Rosji i krajach Zachodu od czasów zimnej wojny doszło w Ankarze. Turecki serwis Anatolia poinformował, że uwolnione zostały aż 24 osoby z siedmiu krajów. Wśród nich byli także obywatele Polski oraz dwójka dzieci.
Joe Biden rozmawiał z prezydentem Polski. Za co podziękował?
"Dzisiaj wieczorem Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do Prezydenta Andrzeja Dudy, by podziękować za polską pomoc w uwolnieniu amerykańskich obywateli, więzionych bezprawnie w Rosji" - czytamy na profilu Kancelarii Prezydenta na platformie X.
Podczas rozmowy prezydenci podkreślili siłę więzi sojuszniczych oraz strategiczne partnerstwo między Polską i USA. Joe Biden wcześniej zamieścił wpis, w którym podziękował sojusznikom - Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji - za pomoc w zorganizowaniu wymiany więźniów politycznych z Rosją i pochwalił ich "śmiałe, odważne decyzje".
Głos w tej sprawie zabrał również premier Donald Tusk. "Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał szef polskiego rządu.
Kto znalazł się wśród uwolnionych więźniów?
Jak wynika z informacji agencji Anatolia uwolnione osoby zostały przetransportowane do stolicy Turcji siedmioma samolotami. Wśród nich byli m.in. korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" 32-letni Evan Gershkovich, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za rzekome szpiegostwo; były żołnierz Paul Whelan, skazany w Rosji w 2020 roku również na 16 lat więzienia za szpiegostwo; rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, były współpracownik zabitego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borisa Niemcowa.
Wymienione osoby to również: 29-letni obywatel Niemiec Rico Krieger, który został na Białorusi skazany na karę śmierci w czerwcu br. Na liście znalazł się także były agent FSB Wadim Krasikow skazany w 2021 r. w Niemczech na dożywocie za zabójstwo czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten na zlecenie rosyjskich władz. Pełna, oficjalna lista uwolnionych osób nie została jednak opublikowana.