"Sąd Najwyższy nie budzi wątpliwości"

Prof. Andrzej Zoll odniósł się do słów premiera, stwierdzając, że choć wypowiedź Tuska była ostra, Sąd Najwyższy jako instytucja nie podlega wątpliwościom, ponieważ opiera się na konstytucji i ustawach. Działalność Sądu Najwyższego jest jednak poważnie utrudniona przez zmiany wprowadzone w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Nieprawidłowo powołane Izby w Sądzie Najwyższym

Reklama

Zoll wskazał, że powołanie dwóch Izb w Sądzie Najwyższym nie opierało się na przepisach konstytucji, a sędziowie w nich zasiadający nie zostali mianowani zgodnie z prawem. Izby te nie spełniają również standardów sądów według prawa europejskiego, co dodatkowo komplikuje funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Utrudniona odbudowa demokracji

Zdaniem Zolla, w czasie rządów PiS Polska odchodziła od demokratycznych standardów w kierunku autorytaryzmu, co doprowadziło do osłabienia trójpodziału władzy, zwłaszcza w zakresie sądownictwa. Obecny rząd, który chce przywrócić demokrację, musi skoncentrować się na usunięciu przeszkód, które zostały wprowadzone w poprzednich latach.

Odbudowa praworządności

Profesor podkreślił, że odbudowa praworządności i powrót do pełnego funkcjonowania trójpodziału władzy wymaga naprawy szkód wyrządzonych przez poprzednie władze. Jest to kluczowe dla przywrócenia właściwej roli sądownictwa w demokratycznym państwie prawa.