Wrocławskie spotkanie z przywódcami krajów dotkniętych powodzią
W spotkaniu zorganizowanym we Wrocławiu udział wzięli premierzy Czech Petr Fiala, Słowacji Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer, obok Ursuli von der Leyen. Wszystkie kraje uczestniczące w rozmowach ucierpiały w różnym stopniu na skutek powodzi. Tusk zapowiedział, że każdy kraj przedstawi swój indywidualny plan odbudowy, dostosowany do skali zniszczeń.
Środki na odbudowę z Funduszu Spójności
Podczas konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła, że kraje dotknięte powodzią będą mogły skorzystać z 10 miliardów euro pochodzących z Funduszu Spójności. Zaznaczyła, że finansowanie będzie stuprocentowe, bez potrzeby współfinansowania, co ma na celu przyspieszenie działań naprawczych. Podkreśliła, że sytuacja jest wyjątkowa, dlatego wymaga wyjątkowych działań.
Fundusz Solidarności na odbudowę infrastruktury
Von der Leyen wskazała, że do odbudowy zniszczonej infrastruktury, takiej jak drogi, mosty czy linie kolejowe, może zostać wykorzystany także Fundusz Solidarności. Dodała jednak, że skala zniszczeń wymaga również elastycznego podejścia do wykorzystania środków z Funduszu Spójności.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer po spotkaniu poinformował, że Ursula von der Leyen zapewniła o szybkim i mało zbiurokratyzowanym przekazaniu funduszy dla krajów dotkniętych powodzią. Podziękował również Tuskowi za zainicjowanie spotkania we Wrocławiu, które pomogło w skoordynowaniu działań na poziomie międzynarodowym.
Wsparcie Unii Europejskiej dla odbudowy terenów popowodziowych
Unia Europejska wesprze Polskę, Czechy, Słowację i Austrię nie tylko środkami z Funduszu Spójności, ale także z Funduszu Solidarności. Wsparcie ma na celu jak najszybszą odbudowę infrastruktury i pomoc osobom dotkniętym przez powodzie.