Zarzuty dla założyciela Red is Bad
Paweł S. został przetransportowany do Polski w środę po zatrzymaniu w Dominikanie. W prokuraturze usłyszał zarzuty obejmujące uczestnictwo w grupie przestępczej, nieprawidłowe współdziałanie z urzędnikami RARS oraz pranie pieniędzy. Prokuratura na razie nie ujawnia, czy podejrzany przyznał się do zarzutów, informując jedynie, że Paweł S. złożył wyjaśnienia.
Przedłużające się czynności śledcze
W piątek prokuratura kontynuowała działania z udziałem podejrzanego, które trwały od godziny 11 do późnego popołudnia. Adwokat Pawła S., mec. Adam Klepczyński, potwierdził, że jego klient odnosi się do przedstawionych mu zarzutów, lecz z powodu tajemnicy śledztwa nie zdradził szczegółów. Wiadomo jednak, że prokuratura planuje kolejne czynności w nadchodzących dniach, w tym przesłuchania zaplanowane na poniedziałek.
Ekstradycja i tymczasowy areszt
Po zatrzymaniu w Dominikanie i zgodzie tamtejszych władz na deportację, Paweł S. został przetransportowany do Polski, gdzie zgodnie z wyrokiem sądu został objęty 90-dniowym tymczasowym aresztem. Wcześniej podejrzany był poszukiwany czerwoną notą Interpolu oraz europejskim nakazem aresztowania. Po przesłuchaniu prokurator ma zdecydować o ewentualnym dalszym zatrzymaniu.
Wątek przestępstw w RARS
Śledztwo dotyczące działalności w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych rozpoczęło się w grudniu 2023 roku i dotyczy m.in. działań na szkodę interesu publicznego, których mieli dopuścić się pracownicy agencji. Prokuratura zarzuca im m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy zakupach towarów na rzecz państwa. W postępowaniu zarzuty postawiono również byłemu szefowi RARS Michałowi K., którego sprawa rozpatrywana jest obecnie przez brytyjski wymiar sprawiedliwości.
Rozwojowe śledztwo i kolejne zarzuty
Prokuratura Krajowa zapowiada, że sprawa ma charakter wielowątkowy i obejmuje więcej podejrzanych oraz instytucji zaangażowanych w proceder. Śledztwo prowadzą delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.