Minister wskazał, że uchwała PKW z 30 grudnia 2024 r. jest niejednoznaczna i wewnętrznie sprzeczna. Zaznaczył, że jej treść budzi poważne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza że jeden paragraf podważa drugi. Z tego powodu w Ministerstwie Finansów przeprowadzono szczegółowe analizy prawne mające na celu określenie prawidłowych obowiązków wynikających z decyzji PKW.

Reklama

Apel o zaprzestanie nacisków medialnych

Minister Domański zaapelował również o zaprzestanie medialnych nacisków na urzędników Ministerstwa Finansów. Podkreślił, że są oni apolityczni i stanowią merytoryczne wsparcie w podejmowaniu decyzji. Dodał, że wywieranie presji nie przyczyni się do szybszego rozwiązania sprawy.

Kontrowersje wokół finansowania PiS

W sierpniu 2023 roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, wykazując nieprawidłowości w wydatkowaniu środków na kampanię o wartości 3,6 mln zł. Decyzja ta skutkowała zmniejszeniem subwencji partyjnej o trzykrotność zakwestionowanej kwoty, co wyniosło 10,8 mln zł. PiS odwołało się do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła decyzję PKW.

Reklama

Wątpliwości prawne wobec Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN budzi kontrowersje. Została ona powołana po reformach sądownictwa z 2017 roku, co skutkowało podważeniem jej legalności przez Trybunał Sprawiedliwości UE oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. W związku z tym PKW wskazała, że dalsze decyzje w sprawie wypłaty środków dla PiS należą do ministra finansów.