Wszystko o Annie Grodzkiej. Od Krzysztofa do marszałkini. ZDJĘCIA
1 Oficjalnie Anna Grodzka, jeszcze jako Krzysztof Bęgowski, urodziła się 16 marca 1954 r. w podwarszawskim Otwocku. Po latach okazało się, że tak naprawdę pochodzi z Podlasia, bo w dzieciństwie została adoptowana. O tym fakcie dowiedziała się stosunkowo niedawno, przy okazji wymiany dokumentów.
AKPA
2 Krzysztof Bęgowski ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie" jeszcze na studiach przeszedł przeszkolenie wojskowe i został dyrektorem Alma Pressu, wydawnictwa ZSP założonego w 1984 r. przez Jarosława Pachowskiego, członka PZPR, syna ambasadora PRL na placówkach w Brukseli, Paryżu, Sztokholmie i w Kambodży. "To była zwyczajna obowiązkowa służba wojskowa. Wszyscy w ówczesnych czasach byli jej poddawani" – tłumaczyła Anna Grodzka i zaprzeczała, by miała związki z Wojskową Służbą Wewnętrzną.
Newspix / Fot. Sławomir Kamiski Agencja
3 W 2008 roku Grodzka wystąpiła w telewizyjnym dokumencie HBO "Trans-akcja", który pokazał proces zmiany płci dzisiejszej posłanki Ruchu Palikota.
Media
4 Operację zmiany płci Grodzka przeprowadziła w Tajlandii. Zanim do tego doszło wygrała walkę z rakiem. "Kiedy wykryto u mnie raka nerki i wyszłam po operacji ze szpitala, poczułam że już dłużej nie umiem zabijać tego, co czuję. Mam tylko jedno życie"- powiedziała posłanka w jednym z wywiadów.
Media
5 Na proces zmiany płci zdecydowała się dopiero, gdy jej syn ze związku małżeńskiego był już dorosły. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Żona Grodzkiej wiedziała o transseksualizmie męża na długo przed jego zmianą płci. W połowie lat 80., Bęgowski był pacjentem prof. Kazimierza Imielińskiego i dr. Stanisława Dulki, którzy otworzyli w Warszawie pierwszy w Polsce ośrodek leczenia transseksualizmu.
Media
6 Dziś Grodzka jest założycielką i prezeską fundacji Trans-fuzja, wspierającej osoby z podobnym problemem.
Media
7 W 2011 roku Anna Grodzka wystartowała w wyborach do Sejmu. Na liście wyborczej Ruchu Palikota w okręgu krakowskim zajęła pierwsze miejsce, zdobyła 19 451 głosów. Została tym samym pierwszą w Polsce i Europie osobą publicznie ujawniającą swój transseksualizm, którą wybrano do parlamentu na szczeblu krajowym.
Media
8 W Sejmie została wiceprzewodniczącą klubu poselskiego Ruchu Palikota, a także wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu, członkinią sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet. Teraz ma szanse zostać wicemarszałkiem. Jej pojawienie się w Sejmie wywołało wiele skrajnych komentarzy. "Grodzkie weszło do Sejmu jako dziwadło. Nie dlatego, że zna się na polityce - lecz dlatego, że jest dziwadłem" - napisał Janusz Korwin-Mikke o posłance Ruchu Palikota. Grodzka przyznała wtedy, że "popłakała się", kiedy przeczytała wpis lidera Nowej Prawicy.
Agencja Gazeta / Fot. Sławomir Kamiski Agencja Gazeta
9 Grodzka ma dystans do siebie i potrafi zażartować. Zapytana w dniu urodzin premiera o jego fizjonomię odparła -"Tusk jest przystojny, ale jako mężczyzna byłam przystojniejsza".
Agencja Gazeta / Fot. Maciej Zienkiewicz Agencja Gazeta
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję