Z sondażu TNS OBOP wynika, że w ewentualnej drugiej turze wyborów 58 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach i mających sprecyzowane preferencje, poparłoby Komorowskiego, a 42 proc. - Kaczyńskiego.
8 proc. to osoby niezdecydowane, kogo poprzeć w drugiej turze.
Według sondażu pozostali kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta mogą - wśród osób deklarujących udział w wyborach - liczyć na poparcie: kandydat SLD Grzegorz Napieralski - 8 proc.; Janusz Korwin-Mikke (Wolność i Praworządność) - 3 proc.; kandydat PSL Waldemar Pawlak - 2 proc.; Andrzej Olechowski (niezależny wspierany przez SD), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej), Andrzej Lepper (Samoobrona) - każdy po 1 proc. 0 proc. poparcie uzyskali Bogusław Ziętek (Polska Partia racy) i Kornel Morawiecki.
12 proc. ankietowanych nie zadeklarowało na kogo w I turze wyborów oddałoby głos.
W porównaniu do sondażu z maja, poparcie dla Komorowskiego spadło o 4 punkty proc., grupa osób popierających Kaczyńskiego zmniejszyła się o 2 punkty proc. Natomiast 5 punktowy wzrost poparcia zanotował Napieralski. O 2 punkty proc. poprawiły się notowania Korwin-Mikkego, o 1 punkt proc. spadło poparcie dla Olechowskiego. Notowania pozostałych kandydatów nie zmieniły się.
Zdecydowany zamiar udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich zadeklarowało 47 proc. ankietowanych. 29 proc. raczej weźmie w nich udział. Na głosowanie zdecydowanie nie wybiera się 10 proc. respondentów, a 8 proc. raczej nie pójdzie do urn.
Oznacza to, że poziom mobilizacji wyborców - określany na podstawie odsetka osób, które odpowiedziały "zdecydowanie tak" na pytanie, czy wezmą udział w wyborach - zmniejszył się - w porównaniu z majem - o 7 punktów proc.
czytaj dalej >>>
Z kolei zamiar udziału w II turze wyborów - przy założeniu, że przechodzą do niej Komorowski i Kaczyński - zdecydowanie zadeklarowało 44 proc. ankietowanych, 30 proc. raczej weźmie udział w wyborach w takiej sytuacji, zdecydowanie na głosowanie nie wybiera się 10 proc., a raczej nie pójdzie do urn - 7 proc.
Również tu poziom mobilizacji wyborców jest niższy - o 6 punktów proc. - niż przed miesiącem.
TNS OBOP podał również, jak kształtuje się w sondażu poparcie dla kandydatów, jeśli z podstawy oprocentowania wyłączy się osoby niezdecydowane jak głosować.
Wśród osób deklarujących udział w wyborach i mających sprecyzowane preferencje: Komorowski uzyskał - 46 proc. poparcie, Kaczyński - 35 proc., Napieralski - 10 proc., Korwin-Mikke - 3 proc., Pawlak - 2 proc., Olechowski - 2 proc., Jurek - 1 proc., Lepper - 1 proc., Ziętek - 0 proc., Morawiecki - 0 proc.
Przy takim przeliczaniu wyników poparcia - notowania Komorowskiego spadły o 5 punktów proc., Kaczyńskiego - zmniejszyły się o 3 punkty proc. Poparcie dla Napieralskiego wzrosło o 6 punktów proc., dla Korwin-Mikkego - podniosło się o 2 punkty proc. Notowania pozostałych kandydatów nie zmieniły się.
Wśród ogółu osób, które zadeklarowały udział w II turze wyborów - przy założeniu, że przechodzą do niej kandydaci PO i PiS - Komorowski uzyskał 54 proc. poparcia (o 1 punkt proc. mniej niż w maju), a Kaczyński - 38 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż przed miesiącem).
TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 10-15 czerwca, na reprezentatywnej grupie 965 osób od 18 roku życia. Prezentowane wyniki preferencji w I turze dotyczą 735 osób, i po wyłączeniu osób niezdecydowanych jak głosować - 644.
Prezentowane wyniki preferencji w II turze, dotycząc 714 osób, i - po wyłączeniu osób niezdecydowanych, jak głosować - 656.