"Nie ma problemu z wysłaniem za granicę naszego wzbogaconego uranu" - oświadczył Ahmadineżad w irańskiej telewizji państwowej.

Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zaproponowała Iranowi przesłanie za granicę większej części jego nisko wzbogaconego uranu w zamian za paliwo do znajdującego się w Teheranie reaktora badawczego, w którym produkowane są izotopy medyczne.

Reklama

Zachodni dyplomaci informowali, że Iran wciąż odrzuca propozycję. Irańskie władze przez kilka miesięcy krytykowały ją i przedstawiały alternatywne rozwiązania, które jednak były nie do przyjęcia dla Zachodu.

Sprawa wzbogacania uranu jest od lat w centrum sporu między Teheranem a państwami zachodnimi. Te ostatnie podejrzewają, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Teheran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby jądrowej.

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ trzykrotnie nakładała sankcje na Iran z powodu jego odmowy zamrożenia programu wzbogacania uranu. Teheran zaprzecza, by jego program jądrowy miał cele militarne.