Vimont, obecnie ambasador Francji w USA, był od dawna wskazywany jako faworyt na stanowisko sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), jak oficjalnie nazywa się nowy korpus dyplomatyczny UE.

"Obiecałam nominować najzdolniejszych i najlepszych i dotrzymuję słowa" - powiedziała Ashton. W poniedziałek oprócz Vimonta mianowała też dyrektora wykonawczego ESDZ. Jest nim Irlandczyk David O'Sullivan, obecnie dyrektor generalny w Dyrekcji ds. Handlu Komisji Europejskiej.

Reklama

Pierre Vimont, jak zaznaczyła Ashton, jest określany jako "dyplomata dyplomatów", od ponad 30 lat pracuje w dyplomacji. Zanim trafił do USA, był też ambasadorem Francji w Wielkiej Brytanii oraz przy UE, w okresie, na który przypadała prezydencja Francji w Unii w 2000 roku (wówczas wynegocjonowano Traktat z Nicei - PAP). Był także szefem gabinetów trzech francuskich ministrów: spraw zagranicznych i ds. europejskich. Niemal od początku wskazywano, że sekretarzem generalnym ESDZ będzie Francuz, biorąc pod uwagę doświadczenie, wielkość i renomę francuskiej dyplomacji oraz fakt, że Ashton jest Brytyjką, więc nie mogło być już mowy o Brytyjczyku.

Davida O'Sullivana Ashton poznała dobrze, kiedy była unijnym komisarzem ds. handlu. Irlandczyk pracował również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Dublinie, ale większość zawodowego życia spędził w Brukseli, w KE. W swej 30-letniej karierze był m.in. członkiem gabinetów dwóch komisarzy, szefem gabinetu przewodniczącego KE Romano Prodiego, dyrektorem generalnym KE ds. edukcji i ostatnio - ds. handlu. Ashton nie przypadkiem nominowała urzędnika KE na stanowisko dyrektora wykonawczego. Ma on odpowiadać za kwestie fiansowe i wykonanie budżetu ESDZ, za które odpowiedzialność przed Parlamentem Europejskiem ponosi właśnie Komisja Europejska. Stąd nominacja osoby znającej unijne, techniczne procedury finansowe. O swych decyzjach Ashton poinformowała obradujących w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych i ds. europejskich UE.

W ścisłym kierownictwie ESDZ ma być jeszcze dwóch zastępców sekretarza generalnego. Zastępcą politycznym ma być Niemka Helga Schmid, niegdyś bliska współpracownica szefa niemieckiej dyplomacji Joschki Fischera oraz wysokiego przedstawiciela UE Javiera Solany. Polak Maciej Popowski, obecnie szef gabinetu przewodniczącego PE Jerzego Buzka, wcześniej wieloletni dyplomata m.in. w ambasadzie Polski przy UE, ma być zastępcą ds. instytucjonalnych i współpracy z krajami członkowskimi. "Te dwa nazwiska, w tym Popowskiego, zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu" - twierdzą źródła z otoczenia Ashton.

ESDZ ma osiągnąć zdolność operacyjną 1 grudnia, w pierwszą rocznicę wejścia w życie ustanawiającego ją Traktatu z Lizbony. Ta nowa quasi-instytucja z ponad 130 ambasadami na świecie ma zapewnić, zgodnie z jej pomysłodawcami, UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.