"Europa musi otworzyć się na Boga, wyjść na spotkanie z Nim bez lęku, pracować z Jego łaską dla tej godności człowieka, którą odkryły najlepsze tradycje: oprócz tej biblijnej, fundamentalnej pod tym względem, także te z epoki klasycznej, średniowiecznej i nowoczesnej, z których narodziły się wielkie dzieła filozoficzne i literackie, kulturowe i społeczne Europy" - mówił papież.

Reklama

"Tragedią jest to, że w Europie, zwłaszcza w XIX wieku, umocniło się i rozpowszechniło przekonanie, że Bóg jest antagonistą człowieka i wrogiem jego wolności" - stwierdził.

Zapytał: "Jak to możliwe, że zapadła publiczna cisza wokół pierwszej i zasadniczej rzeczywistości życia ludzkiego? Jak to, co jest w niej najbardziej determinujące, może zostać zamknięte jedynie w sferze prywatności lub odsunięte w cień?(...) Jak to możliwe, że odmawia się Bogu, słońcu inteligencji, sile woli i magnesowi naszych serc, prawa do proponowania światła, które rozprasza wszystkie mroki?".

Papież wskazał: "Konieczne jest to, by Bóg na nowo radośnie rozbrzmiewał pod niebem Europy; aby to święte słowo nigdy nie było wymawiane nadaremno; aby nie zostało wypaczone i wykorzystywane do celów jemu niewłaściwych".

Krzyż "powinien być naszą gwiazdą przewodnią w nocy czasów" - dodał.

"O błogosławiony Krzyżu, błyszcz zawsze na ziemiach Europy" - powiedział Benedykt XVI w homilii.

Apelował następnie: "Pozwólcie, aby stąd głosił on chwałę człowieka, by przestrzegał przed zagrożeniami dla jego godności z powodu utraty jego pierwotnych wartości i bogactw, marginalizacji lub śmierci zadawanej najsłabszym i najuboższym".

Reklama

W gorącym apelu o ochronę życia w kraju, gdzie przyjęto ustawę o depenalizacji aborcji, papież przypomniał: "Nie można czcić Boga, nie chroniąc człowieka, Jego dziecka, i nie służy się człowiekowi nie zastanawiając się, kto jest jego Ojcem, i nie odpowiadając na pytanie o Niego".

"Europa nauki i technologii, Europa cywilizacji i kultury musi być jednocześnie Europą otwartą na transcendencję i na braterstwo z innymi kontynentami, na Boga żywego i prawdziwego, poczynając od człowieka żywego i prawdziwego. Właśnie to Kościół pragnie przynieść Europie: troskę o Boga i troskę o człowieka" - oświadczył Benedykt XVI.