Kadencja Obamy zakończy się w styczniu 2013 roku. Amerykański prezydent deklarował podczas spotkania z dziennikarzami, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków jest dla niego priorytetem.

Reklama

Polscy dziennikarze pytali prezydentów, czy podczas ich rozmowy został poruszony temat wiz.

"Zawsze będziemy stać za Polską"

Prezydent USA Barack Obama zapewnił po środowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim, że jego kraj będzie stał za Polską w kwestii jej bezpieczeństwa.

Reklama

Obama przypomniał też, że podczas listopadowego szczytu NATO potwierdzono centralną rolę art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, jako gwarancji wspólnego bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu.

Jako potwierdzenie amerykańskich dążeń do wspierania Polski Obama wymienił m.in. "przyjęcie ogólnonatowskiego podejścia w ramach obrony przeciwrakietowej, jak również stworzenie oddziału lotniczego, który w przyszłości będzie stacjonować w Polsce, a także rakiety przechwytujące SM-3, które będą stacjonowały w Polsce".

W ocenie Obamy, "te wszystkie elementy stanowią o niezachwianym i nierozerwalnym sojuszu między Polską i Stanami Zjednoczonymi".

Reklama

Komorowski zaprosił Obamę do Polski

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta USA Baracka Obamę do złożenia wizyty w Polsce. Obama przekazał kondolencje w związku z katastrofą smoleńską oraz wyraził uznanie dla trwałości instytucji polskiego państwa.

Komorowski wyraził wdzięczność prezydentowi Stanów Zjednoczonych i narodowi amerykańskiemu za solidarność i współczucie w tym trudnym czasie.

Jak napisano we wspólnym oświadczeniu obu prezydentów, Komorowski i Obama potwierdzili swoje zaangażowanie w umacnianie polsko-amerykańskiego sojuszu poprzez "rozszerzanie współpracy strategicznej i obronnej, wsparcie dla pogłębienia relacji gospodarczych i promowania demokratycznych instytucji w Europie i na świecie".

Prezydenci naciskają na Białoruś

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Bronisław Komorowski i Barack Obama we wspólnym oświadczeniu wezwali także do przeprowadzenia "wolnych" i "sprawiedliwych" wyborów prezydenckich na Bialorusi 19 grudnia. Obama wyraził swoje poparcie dla unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

"Prezydent Komorowski i prezydent Obama podkreślili swoje silne poparcie dla unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, stworzonej dla wzmacniania więzi pomiędzy Unią Europejską a Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdową i Ukrainą oraz przyspieszenia reform i umacniania demokracji w tych krajach" - czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono w nim ponadto, że obaj prezydenci przyjęli z zadowoleniem "historyczną decyzję" NATO z Lizbony dotyczącą stworzenia "nowoczesnego" i "strategicznego" partnerstwa z Rosją. "Polska i Stany Zjednoczone prowadzą spójną politykę umacniania więzi z Rosją" - głosi oświadczenie.