O 101 miejsc w parlamencie ubiega się 789 kandydatów. Lokale wyborcze otwarte są w godzinach 9-20 (8-19 czasu polskiego).

Do głosowania jest uprawnionych 912 565 osób. Mogły one skorzystać z możliwości wcześniejszego oddania głosu w sposób tradycyjny, a także przez internet. Łącznie wcześniej głosowało ponad 249 tys. wyborców, czyli 27,4 proc. uprawnionych.

Reklama

W głównym dniu wyborów, w niedzielę, wyborcy głosują już tylko w sposób tradycyjny w lokalach wyborczych.

Drugą siłą polityczną w kraju pozostanie po wyborach najprawdopodobniej Partia Centrum (EKK) mera Tallina Edgara Savisaara, która cieszy się popularnością głównie wśród mniejszości rosyjskiej.

Prezydent Toomas Hendrik Ilves zadeklarował jednak, że nigdy nie powoła Savisaara na stanowisko premiera, a premier Ansip wykluczył możliwość współpracy z Partią Centrum, dopóki jej przewodniczącym pozostaje mer Tallina.

Reklama

Wybory do jednoizbowego parlamentu, Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu) odbywają się co cztery lata. Licząca 1,3 mln mieszkańców Estonia jest członkiem NATO, UE, a od 1 stycznia r. 2011 - członkiem strefy euro. Estonia stała się pierwszym byłym krajem ZSRR, który przyjął euro.

W wyborach biorą także udział: Estońska Partia Reform (ER), Estońska Partia Centrum (EKK), Związek "Ojczyzny" i "Republiki" (IRL), Partia Socjaldemokratyczna (SDE), Estoński Związek Ludowy (ERR), Estońska Partia Zielonych (EER), Rosyjska Partia w Estonii (VEE), Estońscy Chrześcijańscy Demokraci (EKD).