"Obrazy tragicznego trzęsienia ziemi, a następnie tsunami w Japonii wywarły na nas silne wrażenie. Pragnę ponownie zapewnić o mojej duchowej bliskości z drogą ludnością tego kraju, która z godnością i odwagą stawia czoło konsekwencjom tego kataklizmu"- powiedział papież po włosku podczas południowego spotkania z wiernymi w Watykanie.

Reklama

Dodał: "Modlę się za ofiary i ich rodziny i za wszystkich, którzy cierpią z powodu tych straszliwych wydarzeń. Dodaję otuchy tym, którzy z godną podziwu gotowością angażują się w niesienie pomocy".

"Pozostańmy zjednoczeni w modlitwie"- podkreślił Benedykt XVI.

O kataklizmie w Japonii mówił także po angielsku: "Proszę was, byście przyłączyli się do mnie w modlitwie za ofiary ostatnich zniszczeń w Japonii".

"Niech pogrążeni w smutku i ranni zostaną pocieszeni, a ratownicy niech zostaną umocnieni w wysiłkach niesienia pomocy odważnym Japończykom" - podkreślił.

Rozważania przed południową modlitwą papież poświęcił Wielkiemu Postowi. "Jeśli zastanawiamy się: dlaczego Wielki Post, dlaczego Krzyż, odpowiedź w wersji radykalnej jest następująca: ponieważ istnieje zło czy raczej grzech, który według Pisma Świętego jest głęboką przyczyną wszelkiego zła"- zauważył Benedykt XVI.

Przypomniał też wiernym: "to stwierdzenie nie jest jednak oczywiste, a samo słowo +grzech+ przez wielu nie jest akceptowane, gdyż zakłada religijną wizję świata i człowieka".

Reklama

Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Liturgia dzisiejszej niedzieli uświadamia nam, że każdy człowiek jest narażony na pokusę. Jednak kuszenie Jezusa na pustyni pokazuje, że nie zawsze musi ona prowadzić do upadku i grzechu, ale może być początkiem zwycięstwa i objawienia chwały Bożej".

"Jest tak, gdy na wzór Jezusa stajemy wobec pokusy w postawie posłuszeństwa woli Ojca. Niech Wielki Post będzie dla wszystkich czasem zwycięstwa!" - wskazał po polsku.

Wieczorem w niedzielę Benedykt XVI rozpocznie wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rekolekcje, które w tym roku będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II. Do soboty papież będzie słuchał rozważań francuskiego zakonnika ojca Francois-Marie Lethela o swym poprzedniku.