Oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona podczas I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, który w nadchodzącym tygodniu zbierze się we Wrocławiu. To podczas tego forum nastąpi inauguracja działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
W Polsce ustawa o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia weszła w życie 19 kwietnia. Obecnie trwają prace administracyjne: rejestracja Centrum, otwarcie kont i przygotowanie siedziby w Polsce.
W Rosji czynności legislacyjne związane z powołaniem Centrum dobiegają końca.
Według rozmówcy PAP, minister kultury Rosji Aleksandr Awdiejew przywiezie do Wrocławia posłanie od Dmitrija Miedwiediewa, w którym prezydent Rosji poinformuje o podpisaniu dekretu o Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia.
Nieoficjalnie wiadomo już, że Centrum tym będzie kierować szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow. W piątek został on przyjęty przez premiera Władimira Putina. Jednym z tematów rozmowy - jak przekazało źródło PAP - było właśnie utworzenie Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia.
Putin i Artizow rozmawiali również o uruchomieniu ogólnodostępnego Archiwum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, które planuje się udostępnić w 2015 roku, w 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
Szef Rosarchiwu też będzie wśród uczestników I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, który rozpocznie się w czwartek.
W trzydniowych obradach tego forum ze strony Rosji wezmą udział także m.in. współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, rektor elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) Anatolij Torkunow, przewodniczący wpływowej Rady ds. polityki zagranicznej i obronnej, politolog Siergiej Karaganow oraz znany komentator polityczny, redaktor naczelny pisma "Rossija w globalnoj politikie" Fiodor Łukjanow.
Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia rozpocznie swoją działalność. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w budżecie federalnym na 2011 rok na ten cel zarezerwowano 1 mln euro.
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia mają inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją. Ich zadaniem będzie prowadzenie badań naukowych i działalności wydawniczej, upowszechnianie wiedzy o stosunkach dwustronnych, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.
Placówki z siedzibami w Warszawie i Moskwie mają dysponować budżetami po około 1 mln euro rocznie.
Z inicjatywą powołania centrów wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek.