"Opublikowany we wtorek raport skłania nas do wycofania pewnych egipskich nasion z rynku UE oraz wprowadzenia tymczasowego zakazu importowania wszelkich nasion i fasoli pochodzących z tego kraju" - oświadczył w komunikacie unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

Reklama

Wszystkie nasiona kozieradki eksportowane do Europy od 2009 roku przez egipską firmę, zidentyfikowaną jako dostawca zakażonej partii, muszą zostać wycofane, przebadane i zniszczone - poinformowała Komisja Europejska, która nie sprecyzowała, o jaka firmę chodzi. Unia Europejska zdecydowała we wtorek o wprowadzeniu zakazu importu wszelkich nasion i fasoli z Egiptu do 31 października. Wcześniej informowano, że partia nasion kozieradki importowana z Egiptu ma najpewniej związek z falą zarażeń EHEC we Francji i Niemczech.

"Opublikowany we wtorek raport skłania nas do wycofania pewnych egipskich nasion z rynku UE oraz wprowadzenia tymczasowego zakazu importowania wszelkich nasion i fasoli pochodzących z tego kraju" - oświadczył w komunikacie unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

Wszystkie nasiona kozieradki eksportowane do Europy od 2009 roku przez egipską firmę, zidentyfikowaną jako dostawca zakażonej partii, muszą zostać wycofane, przebadane i zniszczone - poinformowała Komisja Europejska, która nie sprecyzowała, o jaka firmę chodzi.

15 ton ziaren w 2009 roku trafiło do Niemiec, a następnie do innych krajów, przede wszystkim do Francji.Reklama

EFSA zwróciła się do Komisji Europejskiej, by podjęła niezbędne kroki w celu uniknięcia nowych zarażeń. Urząd zaleca, by konsumenci nie spożywali kiełków ani nasion kiełków kozieradki, chyba że są one dokładnie ugotowane.

"Z analizy informacji dotyczących epidemii we Francji i w Niemczech wynika, że największy związek z nimi miała importowana z Egiptu partia ziaren kozieradki" - twierdzi EFSA.

Według Urzędu, skażenie ziaren bakterią E.coli nastąpiło przed ich transportem z Niemiec, ale gdzie dokładnie pozostaje kwestią otwartą. "Inne partie kozieradki importowane z Egiptu od 2009 roku" także mogą być skażone - podała EFSA, dodając, że we wszystkich krajach, do których mogły trafić te partie należy przeprowadzić inspekcje.

Decyzja na temat wycofania skażonej partii ziaren może zapaść w UE jeszcze we wtorek - podała agencja AFP, powołując się na unijne źródło. Unijni eksperci zebrali się w Brukseli, by rozmawiać na temat podjęcia działań w związku z komunikatem EFSA. Mogą oni zdecydować o wycofaniu ze sprzedaży ziaren z tej partii.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło 50 osób.

Po raz pierwszy ostrzeżenie przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu EFSA wydała 29 czerwca.