Na berlińskim lotnisku Tegel Benedykta powitali w asyście kompanii reprezentacyjnej Bundeswehry prezydent Niemiec Christian Wulff i jego żona, a także kanclerz Angela Merkel i delegacja jej rządu oraz przedstawiciele episkopatu Niemiec. Na cześć gościa oddano serię honorowych salw armatnich.
Z lotniska Benedykt XVI udaje się do siedziby prezydenta, zamku Bellevue, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Następnie zaplanowano spotkania z prezydentem Wulffem i kanclerz Merkel.
Po godzinie 16.00 papież wygłosi bardzo oczekiwane przemówienie w Bundestagu. Później, również w jego gmachu, spotka się z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. O godzinie 18.30 Benedykt XVI odprawi mszę na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, na której spodziewanych jest około 80 tysięcy osób.
W piątek rano w stolicy Niemiec papież rozmawiać będzie z przedstawicielami społeczności muzułmanów. Uda się następnie do Erfurtu na spotkanie z delegacją Rady Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i na nabożeństwo ekumeniczne w kościele klasztoru augustianów.
Kolejnym etapem papieskiej podróży będzie Etzelsbach, gdzie od godz. 17.45 przewodniczyć będzie nieszporom maryjnym. W sobotę papież odprawi o godz. 9 mszę w Erfurcie. Stamtąd uda się do Fryburga Bryzgowijskiego, gdzie odwiedzi tamtejszą katedrę i spotka się z byłym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem.
Na ten dzień zaplanowano również spotkania z przedstawicielami Kościołów prawosławnych, seminarzystami, Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików (ZdK). O godz. 19 Benedykt XVI weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą.
W ostatnim dniu pobytu w Niemczech, w niedzielę, papież odprawi o godz. 10 mszę na lotnisku we Fryburgu Bryzgowijskim. Zapowiedziano także spotkania z przedstawicielami Episkopatu Niemiec i sędziami Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oraz działaczami katolickimi.
W niedzielny wieczór Benedykt XVI powróci do Rzymu.
Pod względem liczby przemówień, pozdrowień i homilii, jakie papież wygłosi - będzie ich w sumie 18 - oraz spotkań wizyta ta zapowiadana jest jako wyjątkowo intensywna. Benedykt XVI więcej przemówień wygłosił tylko podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej w maju 2009 roku.
Lecz podróż ta, podkreślają watykaniści będzie dla 84-letniego papieża nie tylko trudna z powodu bardzo napiętego programu i częstych podróży, ale jest ona też poważnym wyzwaniem dla niego jako głowy Kościoła katolickiego. Papież odwiedzi bowiem kraj, w którym jest coraz mniej wiernych i który również, tak jak inne, przeżył szok z powodu ujawnienia skandalu pedofilii w szeregach duchowieństwa.