Powrót Władimira Putina na stanowisko prezydenta Rosji w 2012 r. oznacza, że w stosunkach z Białorusią "nie będzie więcej Jelcyna, nie będzie więcej integracji, a czysty niemiecki pragmatyzm" - pisze w poniedziałek niezależny białoruski tygodnik "Biełgazieta". W ten sposób gazeta komentuje decyzję partii Jedna Rosja o wysunięciu kandydatury obecnego premiera Rosji w wyborach prezydenckich w 2012 roku.

Reklama

Zdaniem tygodnika, krok ten oznacza, że między Putinem a obecnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem nie ma rozbieżności, które Białoruś mogłaby obrócić na swoją korzyść. "Gdyby w tandemie utworzyło się pęknięcie, otworzyłoby to drogę do władzy siłom daleko bardziej przyjaznym Białorusi" - uważa "Biełgazieta". W jej ocenie, z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Państwowej Borysem Gryzłowem czy liderem partii komunistycznej Giennadijem Ziuganowem "można by podjąć na nowo jelcynowską śpiewkę o braterskiej miłości" Białorusi i Rosji.

Za prezydentury Borysa Jelcyna Moskwa sprzedawała Białorusi tańsze surowce energetyczne, zadowalając się integracyjną retoryką Mińska i symbolicznymi, zdaniem większości obserwatorów, postępami w realnej integracji.

Powrót Putina oznacza jednak, że w stosunkach między oboma państwami decydować będzie wyłącznie pragmatyzm. "Linia Putina jest prosta: imperium energetyczne, Unia Celna, ZSRR i kontrwywiad. (...) Putin postrzega rozpad ZSRR jako udaną operację zachodnich służb specjalnych, chociaż nigdy o tym wprost nie mówi. I demonstruje, że ta mała pomyłka zostanie naprawiona" - ocenia "Biełgazieta".

Przewiduje też, że "od 2012 roku stronie białoruskiej będzie niezwykle trudno straszyć Rosję Zachodem, a Zachód Rosją, ponieważ Zachód i Rosja będą wzajemnie żyły w zgodzie - do jak strasznych naruszeń praw człowieka by nie dochodziło (...) i jak gwałtowne zamachy terrorystyczne nie zdarzałyby się na jej terytorium".

Putin - dodaje tygodnik - "wie, jaki kąsek własności komu zaproponować za kulisami, tak aby kanclerz Niemiec był jego najlepszym przyjacielem". "Biełgazieta" zauważa, że w Rosji panuje "żelazne przekonanie, że na Putina zagłosuje większość" i będzie on rządził jako prezydent kolejnych 12 lat. "Ważny wniosek dla Białorusi: Putin wraca, na serio i na długo" - zapowiada "Biełgazieta".