Sprawca lipcowego zamachu w Oslo i masakry na wyspie Utoya Anders Behring Breivik powiedział policji, że miał "listę śmierci" z 12 nazwiskami norweskich "zdrajców". Poinformował też, że jego wstępne plany zakładały ataki na czołowych polityków i organizacje, które oskarżał o to, że pozwoliły muzułmanom "skolonizować" Norwegię.
Brytyjski dziennik "The Telegraph" napisał, że według dokumentów, które zdobyła norweska gazeta "Verdens Gang", Breivik sporządził wykazy swych celów terrorystycznych, podzielonych na kategorie A, B i C.
12-stronicowa lista A zawierała nazwiska "zdrajców", którzy mieli zginąć. Na jej czele znajdowała się była premier, socjaldemokratka Gro Harlem Brundtland.
Policja ma także dowody, że Breivik planował atak na pałac królewski, siedzibę Partii Pracy i Amnesty International, a także na 15 organizacji zajmujących się uchodźcami.
22 lipca zeszłego roku Breivik podłożył bombę pod budynkiem rządowym w Oslo, w wyniku czego zginęło osiem osób. Następnie udał się na wyspę Utoya, gdzie strzelał na oślep do uczestników obozu młodzieżówki rządzącej Partii Pracy. Śmierć poniosło 69 osób, w większości młodych ludzi.
Breivik przyznał się do tej zbrodni, ale nie uważa, że popełnił przestępstwo. Tłumaczył, że chciał zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji".
Jego proces ma się rozpocząć 16 kwietnia.
Dwóch psychiatrów, którzy w ubiegłym roku badali Breivika, uznało go za osobę niepoczytalną. 10 lutego sąd w Oslo nakazał przeprowadzenie drugiego badania psychiatrycznego Breivika. Obędzie się ono wbrew woli oskarżonego. Diagnoza dwóch nowych ekspertów w sprawie poczytalności Breivika oczekiwana jest 10 kwietnia.