Od poniedziałku Parlament Europejski rozpoczyna w Kijowie monitoring procesu kasacyjnego Julii Tymoszenko. Na czele misji stanął były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Irlandczyk Pat Cox.

Reklama

Na początek Kwaśniewski i Cox spotkają się z szefem rządu Mykołą Azarowem. Później z rodziną i adwokatami oskarżonej. Proces kasacyjny rusza 26 czerwca.

Obaj politycy będą mieli pełny dostęp do wszystkich dokumentów, a także do prawników, prokuratorów i innych osób zaangażowanych w sprawę – mówił szef PE Martin Schulz. Misję od strony ekspercko-prawniczej będzie koordynował poseł PE Jacek Protasiewicz. Schulz wyraził nadzieję, że ich misja będzie przełomem, który (...) przyczyni się do przywrócenia zaufania w stosunkach UE – Ukraina. Dziennik "Kommiersant Ukraina", powołując się na źródła w PE, pisze, że niepowodzenie unijnej misji odroczy podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem do 2015 r. (roku wyborów prezydenckich na Ukrainie).

Kwaśniewski podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 r. wraz z ówczesnym szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną stał na czele misji europejskiej, która prowadziła negocjacje między skonfliktowanymi kandydatami na prezydenta Wiktorem Juszczenką i Wiktorem Janukowyczem. Efektem okrągłego stołu było powtórzenie drugiej tury wyborów i zwycięstwo pomarańczowej rewolucji.

Według UE skazanie Tymoszenko na siedem lat kolonii karnej za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. miało charakter polityczny. Kasacja jest jednym z wariantów kompromisu między Brukselą a Kijowem.