Kard. Ouellet, który pochodzi z Kanady, a w Watykanie kieruje Kongregacją ds. Biskupów, udał się do sanktuarium pielgrzymkowego pod wezwaniem patrona Irlandii św. Patryka na wyspie na jeziorze Lough Derg w hrabstwie Donegal.

Według telewizji RTE był to ze strony kardynała akt pokutny, a w pielgrzymkę wybrał się w zastępstwie Benedykta XVI, by publicznie dać wyraz skrusze z powodu seksualnego wykorzystywania dzieci przez Kościół w Irlandii i w innych krajach.

Reklama

Po spotkaniu z ofiarami pedofilii kard. Ouellet odprawił mszę w miejscowej bazylice św. Patryka z udziałem ok. 100 pielgrzymów. W homilii wskazał, że Benedykt XVI zwrócił się do niego, by pojechał do tego sanktuarium w intencji przebłagania za grzech pedofilii, którego dopuścili się księża i zakonnicy nie tylko w Irlandii.

Zapewnił też, że Kościół wyciągnął wnioski ze skandali i jest świadom szkód wyrządzonych ofiarom. Przyznał, że "reakcja władz kościelnych w niektórych państwach była niewystarczająca i nieskuteczna, pomimo wyraźnych przepisów prawa kanonicznego".

Reklama

Biuro prasowe Kościoła w Irlandii podkreśliło, że "kardynał był głęboko poruszony spotkaniem i zda z niego relację Benedyktowi XVI po powrocie do Rzymu".

Skandale pedofilskie ujawniono w Irlandii w 1999 roku. Efektem są trzy raporty (Ferns Report z 2005 r., Ryan Report z 2009 r. oraz Murphy Report również z 2009 r.), dymisja pięciu biskupów sufraganów i ordynariuszy i kryzys w Kościele. Do molestowania na dużą skalę dochodziło też w Irlandii w szkołach przyzakonnych.

Raport sędzi Yvonne Murphy wyszczególnia zarzuty przeciwko 46 księżom archidiecezji dublińskiej w latach 1960-2004 i stwierdza, że hierarchowie nie nadawali skargom właściwego biegu, stawiając na pierwszym miejscu dobro Kościoła, a nie młodocianych powierzonych jego opiece.

10 marca 2010 r. Benedykt XVI w liście pasterskim skierowanym do wiernych Kościoła w Irlandii przyznał, że "nic nie zdoła przekreślić zła wyrządzonego ofiarom pedofilii".