W ramach pierwszego – o kryptonimie „Dysput” – powstanie system monitorowania treści blogosfery i sieci społecznościowych. Drugim etapem będzie system „Monitor-3”, służący rozpracowywaniu metody organizacji i kierowania wirtualną wspólnotą ekspertów. Wreszcie „Sztorm-12” będzie odpowiadał za wrzucanie pożądanych przez wywiad informacji do sieci.

Reklama

Jak twierdzą rozmówcy cytowani przez dziennik „Kommersant”, który pisze o planach SWR w przyszłości we współpracy z FSB (rosyjska służba bezpieczeństwa), programy te mogą być wykorzystane do działań także wobec rosyjskich internautów.

Podobny program tworzą też Amerykanie. Zgodnie z wartym 42 mln dol. zleceniem Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA (DARPA) powstaje program SMISC.

Do pierwszych prób wpływania na wewnętrzną sytuację innego państwa za pomocą sieci doszło w 2007 r. Ofiarą ataków DoS o rosyjskim rodowodzie padły serwisy internetowe Estonii. Do uderzenia na kraj doszło, gdy władze w Tallinie chciały przenieść pomnik upamiętniający żołnierzy sowieckich z centrum miasta na cmentarz wojskowy. Przez trzy tygodnie kłopoty miały zarówno rządowe strony, jak i te należące do prywatnego biznesu. Do prawdziwej wojny informacyjnej w internecie doszło też podczas gruzińsko-rosyjskiego konfliktu militarnego w sierpniu 2008 r.