Niemcy są najstarszym społeczeństwem w Europie, a na świecie zajmują pod względem wieku mieszkańców drugie miejsce po Japonii - podał w środę Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). W 2010 roku tylko 13,5 proc. ludności Niemiec nie miało ukończonych 15 lat. Japonia jest jedynym krajem na świecie, w którym odsetek dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia był niższy niż w Niemczech - poinformował na konferencji prasowej w Berlinie szef Destatis, Roderich Egeler.

Reklama

Z najnowszego rocznika statystycznego 2012 wynika, że co piąty mieszkaniec Niemiec ukończył 65 lat; tylko w Japonii odsetek osób starszych niż 65 lat jest wyższy. 2,3 mln starszych osób wymaga w Niemczech stałej opieki, a do roku 2030 ich liczba powiększy się prawdopodobnie o kolejny milion. Równocześnie duża część niemieckich seniorów pozostaje pomimo podeszłego wieku aktywna: 28 proc. osób powyżej 65. roku życia udziela się społecznie. W porównaniu z rokiem 1999 odsetek aktywnych emerytów wzrósł o 5 procent.

W minionym dziesięcioleciu niemal podwoił się (z 28 do 52 proc.) odsetek pracujących mężczyzn w wieku 60-64 lat. Odsetek pracujących kobiet w tym przedziale wiekowym wzrósł w tym czasie aż trzykrotnie - z 12 do 36 proc. Jak podkreślił Egeler, Niemcy pozostają "czerwoną latarnią" pod względem wskaźnika urodzin. Na 1000 mieszkańców rodzi się tylko ośmioro dzieci - powiedział szef Destatis, zwracając uwagę, że jest to "negatywny rekord na skalę światową".