Problemy stosunków dwustronnych, w tym w sferze gospodarczej, a także relacji między Unią Europejską i Rosją, są głównymi tematami posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, który w poniedziałek zebrał się w Moskwie.
Posiedzeniu przewodniczą ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Wśród uczestników są przedstawiciele różnych resortów zaangażowanych we współpracę dwóch krajów.
Tematem dyskusji są też kwestie międzynarodowe i regionalne, w tym zagadnienia bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Strona polska zapowiadała, że poruszy również sprawę zwrotu przez Rosję wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
Posiedzenie Komitetu poprzedziły rozmowy ministrów w cztery oczy, podczas których Sikorski poruszył - jak to ujął - trudne problemy związane z katastrofą smoleńską.
Tak, jak to między sąsiadami bywa, są kwestie, w których się zgadzamy, w których mamy sukcesy. Cieszymy się z rosnącego handlu między naszymi krajami, cieszymy się z procesu pojednania między naszymi Kościołami - powiedział po rozmowie szef polskiej dyplomacji.
Ale - jak zastrzegł - są między nami również sprawy trudne i o nich przed chwilą rozmawialiśmy, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i kwestiach związanych z katastrofą smoleńską. Mam nadzieję, że posuniemy je do przodu - dodał.
Ławrow oświadczył, że w niektórych sferach współpracy osiągnęliśmy korzystne dla naszych społeczeństw i narodów rezultaty; w innych kontynuujemy dyskusję i liczymy, że uda nam się doprowadzić do postępu.
Dzisiejsze spotkanie jest jak najbardziej na czasie, zarówno z punktu widzenia spraw dwustronnych, jak i dalszego współdziałania w sprawach międzynarodowych - dodał szef rosyjskiego MSZ.
Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej został utworzony po oficjalnej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce w styczniu 2002 roku. Jego zadaniem jest uzgadnianie strategicznych aspektów stosunków dwustronnych. Poprzednie posiedzenie Komitetu odbyło się w listopadzie 2010 roku w Warszawie.
Na forum tym zwykle omawiane są problemy współpracy między Polską i Rosją w poszczególnych dziedzinach, na przykład w sferze handlu, energetyki i transportu, jak też kwestie polityki międzynarodowej.
Polskie MSZ informowało, że tym razem ministrowie rozmawiać będą także o znaczeniu w relacjach dwustronnych takich instytucji, jak Grupa ds. Trudnych, Centrum Dialogu i Porozumienia oraz Forum Dialogu Obywatelskiego.
Poruszone będą też plany przedsięwzięć promocyjnych i kulturalnych obu krajów u siebie nawzajem, jak również kwestia ewentualnej współpracy w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw świata, które odbędą się w 2018 roku w Rosji. Polska - jak przekazał rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki - gotowa jest podzielić się doświadczeniami z organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku.
Natomiast rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz oświadczył, że Komitet jest "pożytecznym forum". Jego międzyresortowa formuła pozwala efektywnie oceniać stan kluczowych dziedzin dwustronnej współpracy i synchronizować taktykę działania z myślą o doskonaleniu tej współpracy - powiedział.
Wśród najważniejszych tematów posiedzenia Łukaszewicz wymienił współpracę gospodarczą, rozwój kontaktów humanitarnych oraz wymianę naukową, kulturalną, edukacyjną i młodzieżową.