Zamach w Bostonie może utrudnić zniesienie wiz dla Polaków. Tak przekonuje profesor Katarzyna Żukrowska. Amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę, że atak przeprowadzony przez Czeczenów wpłynie na nastawienie Kongresu wobec reformy imigracyjnej.

Reklama

Tydzień temu w podwójnym zamachu na mecie maratonu bostońskiego, zginęły 3 osoby, około 180 zostało rannych. Dżochar Carnajew został schwytany w nocy z piątku na sobotę czasu warszawskiego. Jego brat - Tamerlan zginął w strzelaninie z policją w piątek rano. Profesor Katarzyna Żukrowska w rozmowie z IAR przyznaje, że kongresmeni mogą po tragedii w Bostonie powstrzymać prace związane z ułatwieniami wizowymi. Oceniam, że nie można bezpośrednio łączyć zamachu z decyzją dotyczącą zniesienia wiz. Jednak po tych tragicznych wydarzeniach klimat do zmiany prawa imigracyjnego nie jest najlepszy - przyznaje Żukrowska.

Amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej przypomina, że od dawna Polacy słyszą z ust polityków deklaracje o zniesieniu wiz do USA. W ostatnich latach o tym mówił szef polskiej dyplomacji, amerykański ambasador w Warszawie i wreszcie sam Barack Obama.

W połowie kwietnia rozpoczęła się kolejna batalia o zniesienie wiz do USA dla Polaków. W projekcie reformy imigracyjnej zgłoszonej w amerykańskim Senacie znalazły się zapisy o zmianach w Programie Ruchu bezwizowego. Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf liczy, że tym razem się uda.

Większe szanse na zniesienie wiz dla Polaków wynikają z faktu, że odpowiednie zapisy znalazły się w całościowej reformie imigracyjnej, która dotyczy między innymi losu 11 milionów nielegalnych imigrantów. Reformę tę forsuje grupa senatorów z obu amerykańskich partii politycznych. Ryszard Schnepf uważa, że główne starcie zwolenników i przeciwników ustawy nastąpi jesienią. Wierzy, że zakończy się ono pomyślnie dla Polski.