Z informacji rosyjskich mediów wynika, że ćwiczenia lotnicze będą zorganizowane w obwodzie woroneskim na wzór przeprowadzonego wcześniej biathlonu czołgowego. Czyli będzie to swoiste widowisko współzawodnictwa załóg lotniczych. Śmigłowce bojowe i samoloty będą atakować środki obrony powietrznej umownego przeciwnika, niszczyć cele naziemne i dokonywać nalotów dywanowych.

Reklama

Ćwiczenia zaplanowano na 21-26 maja, ale ich kulminacja nastąpi 25 maja, gdy na Ukrainie będą odbywać się wybory prezydenckie. Niektórzy eksperci uważają, że ta zbieżność nie jest przypadkowa i ma związek z obecną sytuacją na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział, że prowadzenie przez Rosję ćwiczeń wojskowych w pobliżu ukraińskich granic w dniu wyborów prezydenckich nie będzie służyć stabilizacji sytuacji we wschodnich obwodach kraju.

Agencja prasowa "RBK" poinformowała, że czwarty - ostatni etap ćwiczeń lotniczych odbędzie się w czerwcu-lipcu. Do udziału w nich Rosjanie zaprosili załogi lotnicze z Białorusi , Kazachstanu i Francji. Na razie Francuzi nie dali odpowiedzi czy będą w nich uczestniczyć.