Na Białorusi spotkała się grupa kontaktowa w sprawie uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie. W rozmowach uczestniczą były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow i przedstawiciele OBWE.

Reklama

Jednym z tematów rozmów jest sprawa bezpiecznego dostępu międzynarodowych ekspertów do miejsca katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych. Poza tym mają być omawiane sprawy związane z wypuszczeniem na wolność ludzi przetrzymywanych przez strony konfliktu.

Specjalistom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz ekspertom z Holandii i Australii udało się dziś dostać na miejsce katastrofy po raz pierwszy od prawie tygodnia. Wcześniej dostęp był niemożliwy z powodu walk między ukraińskimi wojskami a prorosyjskimi bojówkarzami. Dzisiaj władze w Kijowie ogłosiły "dzień ciszy" na wschodzie.

Reklama

Samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony dwa tygodnie temu przez terrorystów za pomocą rakiety Buk 2. Zginęło 298 osób. Prorosyjscy bojówkarze grabili ciała i bagaże, kradli karty kredytowe i telefony, a także kosmetyki.